Hivatalában fogadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a Gazprom elnökét, Viktor Zubkovot.
Magyarország gázellátásában a Gazprom főszerepet játszik, és ez a régióban várható infrastruktúrafejlesztések következtében a jövőben is minden bizonnyal így lesz – idézte a Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye a tárcavezetőt.
Magyarország hosszú távú, biztonságos gázellátása érdekében alapvető érdekünk egy hosszú távú, kiszámítható és megbízható együttműködés a Gazprommal, ezért a Gazprom vezetőjével együtt készek vagyunk megkezdeni a tárgyalásokat egy újabb, hosszú távú gázszállítási megállapodásról – tette hozzá Szijjártó Péter.
A miniszter közölte azt is, hogy kifejezetten pozitív perspektívái vannak emellett egy Magyarország és a Gazprom közötti együttműködésnek, ami a földgáz közlekedési célú felhasználását érintené. A klímacélok teljesítéséhez fontos, hogy a közlekedés károsanyag-kibocsátási mértéke csökkenjen, ebben pedig a földgáz használata fontos szerepet játszhat.
A Gazprom és a magyar kormány közötti együttműködés ezért komoly előrelépést jelenthet – jegyezte meg Szijjártó.
A miniszter áprilisban is találkozott már Zubkovval, akkor abban állapodtak meg, hogy a bizonytalan ukrán helyzet miatt az orosz nagyvállalat a jövő évben szükségessé váló földgázmennyiség egy részét már idén leszállítja Magyarországra.
A 444.hu emlékeztetett: a Gazprom utoljára 1995-ben kötött hosszú távú szerződést Magyarországon, akkor a Mol volt a vásárló, és a megállapodás húsz évre szólt. Akkoriban csak az ukrán határ felől lehetett gázt importálni Magyarországra, az azóta lezajlott fejlesztések azonban Ausztria és Szlovákia felől is lehetővé teszik a gázimportot, és nem csak Oroszország felől. Ennek is köszönhető, hogy 2015 óta nem kellett hosszú távra szerződni a Gazprommal, hanem annak magyar partnere, az állami Magyar Földgázkereskedő Zrt. évenként szerződött vele újra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.