Lecsapna a brexit nyújtotta lehetőségre a komoly munkaerőhiány sújtotta Németország: csábítgatni kezdték az Angliából elvágyódó lengyeleket.
"Nálunk jobbak a bérek, jobb a szociális rendszer, nincs túlóra. Jobb az időjárás, jobb a koszt és közelebb lehettek Lengyelországhoz!" - ezzel az angol nyelvű hirdetéssel csábítgatja a Düsseldorfi egyetemi kórház azokat a lengyel ápolónőket, akik az Egyesült Királyságban dolgoznak.
A Work Service, mely munkaerőtoborzással foglalkozik Németországban külön részleget tart fenn a Nagy-Britanniából távozni kívánó lengyelek számára és amely elsősorban ápolónőket és szakmunkások toboroz a lengyel vendégmunkások között. Kamil Wolczyk a részleg vezetője a közszolgálati Deutsche Wellenek elmondta, hogy Németország mindig is fontos célpontja volt a lengyel kivándorlóknak, de a németek védelmezték a saját munkaerőpiacukat és nem mindig fogadták örömmel őket. Felsőfokú német nyelvtudást követeltek meg tőlük és komoly szakmai vizsgákat, melyeken sokan elbuktak. Ám a munkaerőhiány változtatott a helyzeten: ma már a munkaadók beérik azzal, ha a lengyelek így vagy úgy, de megértetik magukat Németországban. Azonkívül ott az angol nyelvtudás, amellyel szintén el lehet boldogulni Németországban is.
A brexit népszavazás óta 98 ezerrel csökkent a lengyel vendégmunkások száma Nagy Britanniában. Számuk 695 ezerre csökkent. Így vehette át 2006 óta először Németország az első helyet Angliától. Németországban 706 ezer a lengyel vendégmunkások száma, ezzel a törökök mögött ők alkotják a második legnépesebb közösséget.
Lengyelországban kormányzati program is indult a külföldön dolgozó lengyelek hazahívása. Ezt elősegítik a gyorsan növekvő hazai bérek és a munkaerőhiány. Míg a rendszerváltás után örültek a varsói kormányok a nagy kivándorlásnak, mert az enyhítette a hazai munkanélküliséget, ma más a helyzet, hiszen komoly munkaerőhiány van Lengyelországban. Ezt enyhítendő a Gazeta Wyborcza szerint több mint 1,3 millió ukrán dolgozik jelenleg Lengyelországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.