Az Európai Bizottság már készül rá, mi történne, ha a britek tényleg nem fizetnének be az uniós kasszába.
Miközben mindenki azt figyeli, mi történhet Nagy-Britanniában – mi történik a parlamentben, sikerül-e bármilyen megállapodásra jutniuk a képviselőknek, netán feloszlatják-e a törvényhozást, és eközben Boris Johnson hogyan eteti kölyökkutyája híreivel a bulvársajtót – az Európai Bizottság már arra készül, hogy mi történik, ha megállapodás nélkül zuhan ki Nagy-Britannia az EU-ból október végén.
A Politico arról írt: az Európai Bizottság szerdán elkezdi kidolgozni a javaslatait, mit lehet tenni, ha Nagy-Britannia nem ad pénzt az EU-kasszába jövőre.
Az EU és Nagy-Britannia abban maradt korábban, hogy a britek a mostani uniós költségvetési ciklus végéig, azaz 2020-ig kifizetik még a rájuk eső tagdíjat. Nem aprópénzről van szó, az EU 29 milliárd fontot vár Nagy-Britanniától.
Két lehetőség van: vagy csökkenteni kell az EU kiadásait, vagy a bennmaradó 27 tagállamtól kell elkérni több pénzt. A költségvetés tervezéséért felelős EU-biztos, Günther Oettinger korábban arról beszélt, hogy az összeg felét kellene beszedni a 27 tagországtól, a másik feléről pedig le kell mondani – de az nem derült ki, hogy mire gondolt, az EU költségvetéséből pontosan honnan venne el kicsit több mint tízmilliárd eurót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.