Gazdaság hvg.hu 2019. június. 09. 09:17

A brit kormányfőesélyes nem fizetné ki a brexit válási pénzt

Nagy-Britanniának több tízmilliárd eurót kellene fizetnie, amikor a brexit eredményeként kilép majd az EU-ból, ám a lemondott kormányfő, Theresa May helyéért folytatott verseny fő esélyese, Boris Johnson bejelentette, vissza akarja tartani a kifizetést. Ahogy mondta, „nagyobb egyértelműséget” akar látni brexit-ügyben, és jobb feltételeket akar kiharcolni London számára.

Johnson, aki most először adott nyilatkozatot azóta, hogy bejelentette, indul a kormányfői posztért, a The Sunday Timesnak arról beszélt, hogy a pénz döntő szerepet játszik a brexitben. „Barátainknak és partnereinknek meg kell érteniük, hogy vissza fogjuk tartani a pénz addig, amíg nem lesz nagyobb világosság brexit-ügyben. Egy jó megállapodás eléréhez a pénz nagy oldószer, illetve olajozó” – magyarázta a volt külügyminiszter, aki azt is kilátásba helyezte, ha ő alakít kormány, fel kívánja mondani az Írország és Észak-Írországot elválasztó határról szóló megállapodást is.

Brüsszeli számítások szerint Londonnak 44 milliárd eurót kellene fizetnie, amint kilép az EU-ból. A napokban Donald Trump amerikai elnök is azt javasolta Londonnak, hogy ne fizesse ki a brexit-számlát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.