Gazdaság Lengyel Miklós 2019. június. 04. 11:04

Az alkalmazottak száját befogták, de ettől nem lett átláthatóbb a FIFA működése

A pénzek útja továbbra is átláthatatlan a nemzetközi labdarúgásban – erről nyilatkozott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség etikai bizottságának egyik vezetője, akinek a sorozatos botrányok miatt a mandátumát nem hosszabbították meg 2017-ben.

A párizsi Le Monde most abból az alkalomból faggatta a német Hans-Joachim Eckertet, hogy a FIFA kongresszusa szerdán összeül, hogy új elnököt válasszon, aki nem más, mint a régi, hiszen a svájci Gianni Infantino az egyetlen jelölt. Ő azzal az ígérettel vette át Sepp Blatter helyét, hogy helyreállítja az etikai normákat, vagyis a transzparencia uralkodik majd a pénzek mozgását illetően a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségben, ahol Sepp Blatter uralkodása idején hihetetlen mértékben megnőttek a bevételek. Jöttek velük a korrupciós botrányok is, melyekbe később az egész vezetés belebukott. A New York-i korrupcióellenes ügyészség kérésére Svájcban a rendőrség a FIFA vezérkarának egy részét a vezetőségi ülésről vitte el. Változott valami? – tudakolta a Le Monde munkatársa. „A helyzet rosszabb lett, mert az ellenőrző szerepet betöltő etikai bizottság teljes mértékben az első számú vezetőtől függ” – állítja az etikai bizottság egyik korábbi vezetője, aki még függetlenséget élvezett. Ma teljes a titkolózás a pénzügyekben.

Infantino elnök azt sem árulja el, kik a szponzorai

Még a FIFA vezérkara sem tudhatja meg, hogy kik is támogatják komoly pénzekkel a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség új struktúrájának kialakítását. Pedig ebben a kérdésben is teljes nyíltságot ígért Gianni Infantino, amikor elnökké választották, de mindebből nem valósult meg semmi. Azt viszont beleírták a FIFA alapszabályába, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség egyetlen alkalmazottja sem mondhat egyetlen rossz szót sem a szervezetről. „Hogy lehet így etikai vizsgálatot folytatni?” – teszi fel a költői kérdést Hans-Joachim Eckert, aki a párizsi Le Monde-nak nyilatkozott.

Olyan vezetője van a FIFA-nak, aki korábban lehányta a szervezetet – állítja Michel Platini, aki az egész francia sajtót megtöltötte a sirámaival. Az egykori legendás középpályás Sepp Blatter utóda szeretett volna lenni, de belebukott a korrupciós botrányokba. Ezek közül a leghíresebb a katari világbajnokság ügye. Michel Platini, aki akkor trónörököse volt a FIFA-nak, elintézte Sarkozy, akkori francia elnöknek, hogy a futballban szinte ismeretlen Katar kapja a világbajnokságot. Cserébe Katar emírje megvette Sarkozy elnök kedvenc csapatát, a Paris Saint-Germaint, mely azután elit játékosokat tudott vásárolni az Öbölből érkező milliókból.

Minderről az etikai bizottság, amely állítólag független volt a vezetéstől, nem sietett beszámolni. New Yorkban a korrupcióellenes ügyészségnek kellett megindítani a vizsgálatot ahhoz, hogy megkezdődjön az új korszak a FIFA-ban. Csakhogy nem kezdődött meg – állítja az etikai bizottság egyik régebbi vezetője, aki azt firtatja, Gianni Infantino mostani elnök korábbi szerepét miért nem vizsgálta a svájci főügyész? Michael Lauber főügyész állítólag akkor állt el ettől, amikor titokban találkozott Gianni Infantinóval. A találkozót Infantino gyerekkori jóbarátja, Rinaldo Arnold ügyész hozta össze. „Ezt bizony ki kellene vizsgálni” – hangsúlyozza Hans-Joachim Eckert, aki korábban az etikai bizottság egyik vezetője volt a FIFA-ban, és aki a párizsi Le Monde-nak nyilatkozott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség kongresszusa előtt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.