Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Mészáros Lőrinc megint megvett valamit, amiről korábban is sejteni lehetett, hogy köze van hozzá. A felcsúti milliárdos központi figurája az efféle színvallásoknak.

A NER nagyban játszó üzletembereivel kapcsolatban két eufemizmust vagyunk kénytelenek gyakran használni: „érdekeltség” és „köthető”. Azt jelentik, hogy valaki nem közvetlenül, hanem bonyolult, esetleg külföldre nyúló hálón-láncon keresztül (rész)tulajdonosa egy cégnek, illetve hogy „hozzá közel álló” üzlettárs, ügyvéd, rokon, ultipartner közbeiktatásával van befolyása valamire, esetleg ilyen kapcsolat miatt feltételezhető a tulajdoni viszony. Alkalomadtán aztán előfordul, hogy egyik-másik vállalkozó kilép a fényre, és a nevére veszi azt, amiről amúgy is feltételezni lehetett, hogy az övé. Ez történt, amikor a minap a Mészáros Lőrinc és felesége tulajdonában lévő Talentis Group Zrt. bejelentette, hogy megveszi az egyik legnagyobb magyar építővállalat, a Puskás Stadiont is kivitelező, 2017-ben 35 milliárd forint bevételt elérő ZÁÉV Zrt. anyacégét. A ZÁÉV 2015-ben cserélt gazdát, papíron a Pannon Speed Zrt. lett a tulajdonosa, de az építőiparban sokan mérget vettek volna rá, hogy valójában Mészáros közelébe került – ez most hivatalosan is megtörtént.

Az épülő Puskás stadion

Amikor bevallják, hogy az övék

Az Orbán Viktor üzlettel foglalkozó énjének is tekinthető felcsúti expolgármester – aki a legújabb Forbes-lista szerint már Magyarország legvagyonosabb embere – az elmúlt időszakban gravitációs középpontja volt az ilyen coming out sztoriknak. 2018 áprilisában például Mészárosék nevére vette a Konzum-csoportot: a Konzum Nyrt. bejelentette, hogy Mészáros Lőrinc és felesége tulajdonába került a Konzum PE Magántőkealap. A tőkealappal Mészároséknak többségi tulajdonuk „lett” a Konzum Nyrt.-ben, 44 százalékos részesedésük az Opus Nyrt.-ben és 24 százalékuk az Appeninn Nyrt.-ben. Az Opus és a Konzum egyesítése 2018 óta folyamatban van, a friggyel 1,1 milliárd eurót meghaladó konszolidált saját tőkéjű tőzsdei társaság jön majd létre, a tervek szerint Mészárosék ezzel fognak külföldön terjeszkedni.

Az Appeninn-tulajdonrész nem sokáig maradt a Konzum PE Magántőkealap tulajdonában, augusztusban nem más vásárolta meg, mint Tiborcz István miniszterelnöki vő BDPST Zrt.-je. Történelmi esemény volt: ekkor kapcsolódott össze először nyilvánosan az Orbán és a Mészáros család vagyona (a Konzum-csoportnak maradt 33,2 százalékos, irányítást biztosító részesedése az Appeninnben). Maga Tiborcz júniusban lett többségi tulajdonosa a 2017-ben 4 milliárd forintos nyereséget termelő BDPST-nek, amikor üzlettársától, Hamar Endrétől vásárolt részvényeket. Sokáig azt is csak sejteni lehetett, hogy a BDPST Orbán Viktor vejének érdekeltsége: ő fizette be a 100 ezer forintos illetéket a cég bejegyzésekor. Tiborcz 2017 októberében az Origónak coming outolt egy baráti interjú keretében.

Tiborcz István

A Mészáros házaspár a konzumos bejelentés után nem sokkal a Konzum alapkezelője által kezelt Metis és Metis 2. alapok kizárólagos befektetőjévé vált, augusztusban hatalmazták fel az alapkezelő igazgatóságát kilétük felfedésére. Ez azért volt fontos, mert a két Metis-alap tulajdonában volt az államosított, talpra állított, majd privatizált MKB Bank közel fele. A pénzintézet tulajdonosi struktúrája ekkor átalakult. A Metisből kivált az Eirene Magántőkealap, 10 százalékos részesedéssel az MKB-ban. Az egyéb változások eredője az lett, hogy Mészárosék Metis-alapokon keresztüli érdekeltsége a bankban valamivel 50 százalék alatt maradt, így az MKB továbbra is hitelezhet Mészáros-cégeket. Aztán a pénzintézet még inkább a felcsúti oligarcha közelébe sodródott, amikor Szemerey Tamás, Matolcsy György jegybankelnök unokatestvére (akinek kisbankja, az NHB likviditási gondokkal küzd) eladta bő 30 százalékos, áttételes részesedését a Mészárossal szoros kapcsolatokat ápoló Szíjj Lászlónak. Így – ilyen-olyan csatornákon keresztül – már az MKB több mint 80 százalékára lehet befolyásuk Mészároséknak.

Az áprilisi választás és az újabb Fidesz-kétharmad után Simicska Lajos elkezdett kivonulni a nyilvános térből, cégbirodalmát (beleértve a közbeszerzéseken korábban taroló, az Orbánnal való összeveszés után csak vegetáló Közgépet) eladta régi üzlettársának, Nyerges Zsoltnak. Legalábbis papíron. Már ekkor sejteni lehetett azonban, hogy a jelentős részben közpénzből felépített cégháló végállomása szintén Mészáros Lőrinc, illetve az ő környezete lesz. S valóban: novemberben Nyerges eladta a Közgépet a Duna Aszfaltnak, Szíjj László cégének, a Mezort Zrt. agrárvállalatot pedig az Orbán Viktorhoz és Mészáros Lőrinchez is köthető Vörös József ügyvédnek.

Amikor bevallják, hogy nem is az övék

Még egy fontos színvallássorozat zajlott le 2018-ban, csak ebben az esetben nem azt ismerték el az oligarchák, hogy az érintett cégek hozzájuk tartoznak, hanem azt, hogy valójában nem. A tisztánlátást mindenesetre ez a mozzanat is segítette a maga sajátos módján. Az év vége felé ugyanis a magyar sajtó jelentős részét ingyen és bérmentve elajándékozták a tulajdonosok a Közép-európai Sajtó és Média Alapítványnak (KESMA). A legnagyobb adományozók Mészáros Lőrinc, Matolcsy Ádám (Matolcsy György fia), Schmidt Mária, Andy Vajna, Liszkay Gábor (aki Simicskával fordult szembe Orbán kedvéért), valamint Szíjj László voltak. A G7 gazdasági portál számításai szerint ők összesen nagyjából 30 milliárd forintnyi vagyont ajándékoztak el, ami arra enged következtetni, hogy eleve nem maguknak szerezték meg azt. Üzleti alapon kalkuláló vállalkozó legalábbis ritkán dobja ki az ablakon tulajdona tekintélyes hányadát. A tulajdonosok személye és a médiumokban megjelenő tartalmak alapján az korábban sem volt kérdés, hogy ezek Fidesz-közeli orgánumok, az ajándékozással azonban a fenti vállalkozók hallgatólagosan elismerték: nem piaci jellegű, hanem egészen másféle megfontolások alapján birtokolták és üzemeltették sajtótermékeiket.

Még Mészáros Lőrinc is csak közvetítő volt: a Magyar Idők, illetve a Szabad Föld kiadói, valamint az Inform Media csak rövid ideig parkoltak nála, mielőtt továbbajándékozta őket. Andy Vajna irányából az egyebek mellett a Borsot kiadó Lapcom és a Retro Rádiót üzemeltető Hold Reklám Kft. került a Liszkay Gábor vezette alapítványba. Érdekesség, hogy a nemrég elhunyt filmügyi kormánybiztos a rádió esetében nem kilépett a fényre, hanem belépett az árnyékba: a cég tulajdonosa az összevonás előtt a Lucky Ventures Kft. volt, a Vajnával kapcsolatban álló Bakai Mátyás cége. Pedig 2017 őszéig a vállalkozás még közvetlenül Andy Vajna AV Investments nevű kft-jének tulajdonában volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.