Miért érdemes elmenni az EP-választásra?
428 millió választásra jogosult európai számára megkezdődött az európai parlamenti választás, először, csütörtökön a hollandok és a britek járulnak az urnákhoz. Utóbbiak talán az EU legszürreálisabb szavazásán vehetnek részt, hiszen csaknem három éve döntöttek egy referendumon a kilépésről, ám ezt a konzervatív kormánynak a mai napig nem sikerült levezényelnie, ezért az EU felhívta a figyelmüket: az alapszerződés szerint a tagországokban élőknek joguk van a közvetlen képviselethez, amelynek a fóruma az Európai Parlament.
Az EP-nek így egyelőre – akárcsak az előző, ötéves periódusban – 751 képviselője lesz, a britek kilépése után a létszám 705-re csökken majd. Nem változik viszont a magyar képviselők száma: nálunk az egységes pártlistán 21 politikust lehet kijuttatni a testületbe.
Hogy miért érdemes elmenni szavazni? Az Európai Parlament nem csak az unió egyetlen közvetlenül választott vezető testülete, de a lisszaboni szerződés óta különösen nagy beleszólása van a legtöbb uniós rendelkezésbe. Az elmúlt öt év eredményei között kiemelik, hogy részt vett a roamingdíjak eltörlésében vagy az egyszer használatos műanyagok tiltásában. A következő ciklusban az első fontos feladata a 2021-től induló közös költségvetés lehet, döntéseivel kiegyensúlyozandó elsősorban a spórolni készülő tagállamokét.
Arról, hogy a magyar képviselők milyen munkát végeztek az elmúlt öt évben, ebben a cikkben írtunk bővebben:
Számok bizonyítják, melyik magyar képviselő robotolt, melyik lézengett az EP-ben
Járóka Lívia, Jávor Benedek és Gál Kinga a legaktívabb magyar képviselői az Európai Parlamentnek, míg Kovács Béla vagy Morvai Krisztina inkább csak a hírekben szerepelt - derül ki a 2014-2019-es ciklus elemzéséből.
A mostani EP-választást leginkább azért tartják sorsdöntőnek, mivel a korábbiaknál több szavazatot szerezhetnek meg az euroszkeptikus, szélsőséges, populista pártok, amelyek még akkor is komoly visszatartó hatást gyakorolhatnak az uniós döntéshozatalra, ha egymással sem értenek egyet.
A legtöbb szavazatot viszont várhatóan az Európai Néppárt szerzi meg, a Politico legfrissebb mandátumbecslése szerint azonban előnye minimális a baloldali pártcsalád frakciójával szemben. A Politico friss mandátumbecslése 168 képviselői helyet jósol az EPP-nek és 146-ot az Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének. Ez azért is érdekes lehet, mivel ha a Fidesz vezetése (vagy az EPP) úgy dönt, hogy nem a Néppártban folytatja, akkor minimális, 8-10 fős többsége lesz csupán a legnagyobb erőnek.
Van tehát tétje a szavazásnak, amely Magyarországon vasárnap 6 és 19 óra között zajlik majd. A szavazás menetéről itt talál bővebb tájékoztatót, a tagországok sajátos választási szabályairól itt. Európa-szerte a voksolás vasárnap este 11 óráig tart, utoljára az olaszországi urnákat zárják le, ezt követően közlik a hivatalos eredményeket. A választás előzetes eredményeit pedig vasárnap kora estétől közöljük a hvg.hu-n is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.