Gazdaság hvg.hu 2019. május. 07. 16:38

Kiderült, hogyan is segíti a kormány milliárdokkal az üldözött keresztényeket

Eredetileg általában a menekülteket kibocsátó országokat segítette volna a kabinet, aztán ebből az üldözött keresztények támogatása maradt, de befogadásról az ő esetükben sem nagyon van szó.

Áprilisban már írtunk arról, hogy a magyar kormány mintegy 8 milliárd forinttal támogatja az üldözött keresztényeket szerte a világban. Most a 24.hu újabb részleteket tudott meg erről: 24 projekt keretében osztott szét milliárdokat a magyar állam 2017 óta, főleg keresztény egyházakat támogatva afrikai és közel-keleti országokban. Összesen 13 egyházi szervezet kapott pénzt, amelynek nagy része Szíriában, Irakban és Libanonban működik. Ha minden úgy van, ahogy a kormány állítja, akkor kórház- és iskolaépítésre, -működtetésre, lakóépületek helyreállítására, illetve üldözött keresztények ösztöndíjára jutott a milliárdokból.

A 24.hu-val közölték, hogy a program olyan országokban működik, ahonnan sok menekült indul útnak, például Szíriában, Irakban, Libanonban, Jordániában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban vagy Nigériában. A Miniszterelnökség szerint az üldözött keresztény közösségek támogatásával 35 ezer embernek segítettek a szülőföldön maradásban vagy a visszatérésben, az ösztöndíjprogram révén pedig összesen 167 üldözött keresztény diák kezdte meg tanulmányait Magyarországon. Ez a program 2016 és 2019 között összesen 1,381 milliárd forintba került.

Múlt év októberében a HVG-nek is sikerült közérdekű adatigényléssel kikényszerítenie az Emmitől néhány adatot a programmal kapcsolatban. Akkor a most több mint 8 milliárdos összeg még "csak" 6,89 milliárdos volt. A globális humanitárius akciótervként eladott program azonban már akkor kereszténysegítéssé redukálódott, noha az Európába menekülők nagy része muszlim. Ez a Hungary Helps kiadásaiból is látszik, azok száz százalékban egybeesnek azzal, amit az üldözött keresztények megsegítésére fordít a kormány.

A program mögött meghúzódó filozófiát Orbán Viktor miniszterelnök ugyanis úgy írta le, hogy „a menekültek befogadása és elosztása helyett az Európai Uniónak inkább ott kellene segítenie, ahol a baj van”. Egy interjúban a miniszterelnök azt is mondta, hogy a migránsokat nem az EU-nak kell szétosztania, hanem "rendbe kell tennie azokat a térségeket, ahonnan a migránsok elindulnak. Magyarország már ezt teszi, erőnkön felül költünk erre a programunkra, amit Hungary Helps néven indítottunk."

Valóban erőn felül költöttünk rá, főleg Heltai Péter utazó nagykövet programjaira. 2017 augusztusában ugyanis elkezdte szervezni a programot, aztán fél év után kiderült, hogy mégsem dolgozik a projekten. Utazásai főleg Európába irányultak, a programmal összefüggőnek mondott repülései az Emmi válasza szerint összesen 5.773.643 forintba kerültek, azt viszont nem árulták el pontosan, hogy a munkáért milyen díjazást kapott. Ahogy korábban megírtuk, összesen egyszer járt Libanonban és kétszer Irakban, a többi utazási célja Európában volt.

Aztán kitették Heltai szűrét, az egész projektet átalakították és egy teljes államtitkárságot szerveztek hozzá, ez lett az "Üldözött Keresztények Megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős" államtitkárság. Ennek vezetésével Azbej Tristan KDNP-s politikust bízták meg és elhelyezték az egészet egy Naphegyi téri villában.

A Naphegy téri villa
Google Street View

Az államtitkárság idén áprilisban még egy ügynökséget is létrehozott, „a programok lebonyolítására és ellenőrzésére, az átláthatóság biztosítására és a hatékonyság mérésére”.

A programmal kapcsolatos kérdőjelekről és a működését kísérő álszent kormányzati kommunikációról ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.