Árgus szemekkel figyeli és ellenőrzi az állam az MTA kutatóintézeteinek gazdálkodását, nem is nagyon érkezik panasz a pénzügyi fegyelemre, írja az MTA. Ráadásul a hálózat nyereséges is.
Sorra közli az MTA az érveket amellett, hogy kutatóhálózata, amit a kormány most elég homályos, körvonalazatlan, adott esetben hamis érvekkel akar leválasztani róla, jól, hasznosan, gazdaságosan működik. Nemrég esett át nemzetközi átvilágításon a hálózati rendszer, és jól szerepelt, most pedig arról közöl cikket az MTA, hogy a magyar állam gazdálkodást ellenőrző szervei rendszeresen ellenőrzik a gazdálkodást. A Magyar Államkincstár havonta látja az elszámolásokat, pénzügyi adatokat, az Akadémiai Kutatóintézetek Tanácsa (AKT) egy, a kormány által is delegált taggal felügyeli a kutatóintézeteket. Évente két költségvetési beszámoló készül a Parlamentnek.
A kutatóhálózat bevétele 2018-ban 40 milliárd forint volt, 13 milliárd jött ebből különböző, EU-s és hazai pályázati bevételekből, és 4 milliárd pedig ipari és vállalkozási bevétel. Így a kutatóhálózat nyereséges. "A kutatók teljesítményének eredménye a költségvetési támogatás másfélszeresének megfelelő hozzáadott érték. Érdemes tehát befektetni a kutatóhálózat által végzett alapkutatásokba."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.