Nemzetközi szakértőkkel és sztenderdek figyelembevételével világította át az MTA a kutatóintézeti hálózatát, és Európa egyik legkiválóbbjának ítélte. Ezt a akarja a kormány leválasztani róla, és jobban érvényesíteni működésében a saját szempontjait.
Felmérte a kutatóintézeti hálózatát az MTA, és a nemzetközi szakértők bevonásával, nemzetközi sztenderdek figyelembe vételével megalkotott jelentés összegző értékelése az, hogy Európában a legjobbak közé tartozik. "A kutatók átlagéletkora 40 év körüli, egyharmaduk nő, a kutatócsoportok vezetőinek átlagéletkora pedig egyre alacsonyabb. A kutatóhálózat teljesítménye kiváló, a ráfordított támogatás és a publikációs teljesítmény összefüggése alapján Európában a legjobbak közé tartozik, és számos olyan alkotóműhellyel rendelkezik, amelyek a világ élvonalába tartoznak, és nemzeti kincsnek tekinthetők", áll az akadémiai közleményben.
A kormány ezt a kutatóintézeti hálózatot akarja leválasztani minden áron az akadémiáról, és egy olyan testület által irányítani, amelyben jobban érvényesülnek a saját szempontjai, amit a kormány a jobb innovációs teljesítményben jelöl meg, ha erről kérdezik.
Az akadémiai közlemény mindazonáltal nem dicshimnusz, megjegyzi, hogy ezen a meglévő rendszeren is lehet mit fejleszteni. Az értékelést tudományterületekre bontva is közli az MTA. A matematikai és természettudományi területen kiváló az értékelés, "nemzetközi színtéren is jelentős szerepet játszó intézményekről van szó, és van olyan kutatóhely is, amely hosszú távú nemzeti kutatási program konzorciumának élén áll. A dokumentum utal rá, hogy a kiszámítható működéshez elengedhetetlen az alaptámogatás biztosítása, és fontos érték az intézményi önállóság."
Az élettudományok területén kiváló, illetve jó volt az értékelés, sikeres a részvétel a nemzetközi pályázatokon, de fokozni kéne a kutatóközpontokon belüli integrációt, gazdagabb együttműködést javasol az átvilágítás. "Fontos szempont lehet még egyes kutatóhelyeken a fiatalabb kutatók bevonása, továbbá a kapcsolatok aktívabb keresése az ipari szereplőkkel."
A bölcsészettudományi területen is kiváló és jó a minősítés, és becsúszott 1-2 megfelelt minősítés. "Javaslatként ugyanakkor néhány esetben megfogalmazták, hogy az adott intézetben törekedni kell a több aktív korú akadémikus foglalkoztatására. Kiemelten fontosnak nevezték, hogy a munkafeltételek legyenek vonzóak a fiatal humán értelmiség tehetséges rétege számára."