Gazdaság hvg.hu 2019. április. 09. 15:59

Guardian: Az év végéig kaphat haladékot London a Brexitre

Egy kiszivárogtatott dokumentumból az derül ki, hogy a tagországok egyike sem utasítja el a kilépés elhalasztását.

Az év végéig hosszabbítaná meg a britek EU-tagságát az unió vezetése – írja a Guardian. A brit lap egy kiszivárogtatott jegyzőkönyv alapján számol be az uniós EU-minisztereknek a szerdai Brexit-csúcsot előkészítő tárgyalásáról, amelyen részt vett Michel Barnier uniós főtárgyaló, és arra próbálta rávenni a tagországok képviselőit, gyakoroljanak nyomást a brit parlamentre. A testület jóváhagyása kellene ahhoz, hogy a britek Theresa May kívánságának megfelelően, június 30-ig kilépjenek az unióból. A jegyzőkönyv szerint a tagországok ebben nem igazán hisznek, ahogy abban sem, hogy a kormányzó konzervatívok és az ellenzéki Munkáspárt lassan egy hete tartó tárgyalása bármilyen eredményre vezet.

A többség Barnier javaslatával szemben a hosszabb, várhatóan december 31-ig tartó halasztást pártolná, és a 27-ek közül senki sem ellenezte magát a halasztást. Ez azért fontos, mert ha a tagországok megvétózzák a brit kormányfő erre vonatkozó kérését, a britek annak ellenére eshetnek ki megállapodás nélkül az EU-ból, hogy a brit alsóház megszavazott egy ezt elutasító indítványt.

A hosszabb halasztás sem feltétlenül tölti el örömmel az uniós országokat, különösen az után, hogy Jacob Rees-Mogg Brexit-párti brit képviselő erre az esetre kilátásba helyezte, hogy megnehezítik az uniós döntéshozatalt. „Ezt nem fogjuk tolerálni” – idézi a Guardian Barnier-t.

A főtárgyaló a miniszteri egyeztetést követően sajtótájékoztatón egyébként arra is utalt, hogy a hosszú halasztás egyik feltétele a vámuniós tagság elfogadása lehet – ehhez nem kell újratárgyalni a tavaly novemberben lezárt kilépési megállapodást sem.

May közben Angela Merkellel találkozott, majd a német kancellártól Párizsba, Emmanuel Macron francia államfőhöz utazik, hogy puhítsa a vezetőket a szerda esti (sokadik) sorsdöntő találkozó előtt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.