Gazdaság hvg.hu 2019. április. 03. 15:35

Juncker: Az Egyesült Királyság nem kaphat további haladékot

Az Európai Bizottság elnöke rendkívül valószínűnek nevezte a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét.

Egyre valószínűbbnek nevezte az Európai Parlament szerdai brüsszeli plenáris ülésén az Európai Bizottság elnöke, hogy végül megállapodás nélkül szűnik meg a brit uniós tagság.

Jean-Claude Juncker beszédében kijelentette: az Egyesült Királyság nem kaphat további rövid haladékot, hacsak a brit parlament alsóháza legkésőbb április 12-ig nem fogadja el a kilépési megállapodást. Az a nap "a legvégső határideje a megállapodás elfogadásának" – nyomatékosította. Ez ugyanakkor engedménynek is tekinthető, hiszen a tagállamok eddig március 29-ét kötötték ki határidőnek, hogy megszavazzák a megállapodást a britek.

Mint mondta, a megállapodás nélküli Brexit most már rendkívül valószínű. Hozzátette, nem ezt a végkifejletet akarta, de az Európai Unió készen áll erre, minden téren felkészültek, és ezt a szcenáriót is figyelembe vették.

A megállapodás nélküli kiválás azonban súlyos csapás lenne az írek számára, és komoly bizalmi válságot teremtene – fűzte hozzá.

„Az Európai Unió egyetlen tagállamot sem fog kirúgni” – mondta az Európai Bizottság elnöke, aki megígérte, személyesen fog mindent megtenni azért, hogy elkerüljék a megállapodás nélküli kilépést.

Kedd este Theresa May brit miniszterelnök rendkívüli beszédében jelentette be, hogy további halasztásra van szükség, a megállapodás érdekében pedig leül Jeremy Corbyn munkáspárti vezetővel, hogy közösen dolgozzanak ki egy tervet.

A halasztással sokan nem értenek egyet, Sebastian Kurz osztrák kancellár úgy nyilatkozott, hogy ezt jelenleg nem indokolja semmi, mert a helyzet alapvetően nem változott a brit alsóházban.

Az Európai Tanács április 10-e este ismét csúcstalálkozót szervez, hogy az utolsó pillanatban még próbálják menteni a menthetőt, de ha semmi nem történik, két nappal később a britek tényleg megállapodás nélkül esnek ki az Unióból.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.