Elküldte az erről szóló levelet a brit miniszterelnök. Brüsszelnek nem tetszik az ötlet.
Március 29-e helyett június 30-a lehet a Brexit dátuma, ha az európai vezetők elfogadják azt a kérést, amelyet levélben küldött Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének Theresa May. A levél a brit alsóházt bírálja, és azt sem mulasztja el megemlíteni, hogy a házelnök csak abban az esetben engedte volna az újabb, harmadik szavazást, ha az indítvány (vagyis a kilépésről szóló megállapodás) alapvetően eltér az előző változatoktól. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy arra készül, újabb brit javaslatokkal egészíti azt ki, ahhoz azonban, hogy ezeket elfogadtassa a parlamenttel, időre van szüksége. Ezzel indokolja tehát a miniszterelnök azt, miért kéri a három hónapos halasztást az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnésére, amely az alapszerződés 50. cikke alapján jövő pénteken következne be.
Here’s May’s letter. She blames MPs and Speaker for the delay; says she hopes EU27 will ratify the concessions she got from Juncker last week - and then she’ll bring her deal back to the Commons for MV3; and leave by the end of June. pic.twitter.com/cVizKQ2TBZ
— Heather Stewart (@GuardianHeather) March 20, 2019
May a levél elküldése után a brit alsóházban elsősorban azzal indokolta a rövid idejű halasztást, hogy az EP-választás megtartása senkinek nem szolgálná az érdekeit. Az EU álláspontja szerint ha az Egyesült Királyság júliusig az EU tagja marad, akkor biztosítania kell a jogot polgárainak, hogy részt vegyenek az EP-választáson. May az alsóházban azt is világossá tette: "miniszterelnökként nem készül arra, hogy a Brexitet június 30-nál tovább halassza".
Margaritisz Szkínasz, az Európai Bizottság szóvivője sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a miniszterelnök telefonon tárgyalt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével is. Juncker reggel egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy a halasztásról előreláthatólag nem a csütörtökön kezdődő EU-csúcson, hanem csak a jövő héten, egy rendkívüli találkozón dönthetnek a huszonhetek.
A Financial Times úgy tudja: Brüsszel elutasítja, hogy június 30-ig bennmaradjon a szigetország az EU-ban. Egy bizottsági állásfoglalásra hivatkozva a lap internetes oldala azt írja, vagy május 23-ig halasztanák el a kilépést, vagy sokkal hosszabb időre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.