Gazdaság hvg.hu 2019. február. 28. 09:30

Parragh: Szürreális Matolcsy elképzelése

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint nem is érdemes törni magunkat, nem fogjuk utolérni 11 éven belül az osztrák életszínvonalat.

Parragh László, az MKIK elnöke a Hír Tv-ben nyilatkozott a tegnapi gazdasági évnyitó után.

Az elnök a gazdaság ciklikusságával magyarázta a miniszterelnök által bejelentett gazdaságélénkítő program szükségességét, Magyarország ugyanis erősen kitett a világgazdaságnak. A jelenlegi gazdasági teljesítményt Magyarország korszerűtlen körülmények között produkálja, és van egy olyan kkv-réteg, melynek nagyon gyenge az eszközellátottsága, nem ismeri a digitális nyelvet, rossz a munkavégzési kultúrája, emiatt a magyar kkv-szektor hatékonysága harmada a nyugat-európai országokénak – nyilatkozta Parragh.

Nem elérni, legfeljebb megközelíteni

Azt viszont szürreális elképzelésnek tartja az elnök, hogy 2030-ra, vagyis 11 éven belül elérjük az osztrák életszínvonalat; a Hír Tv-ben elhangzottak szerint az iparkamara elnöke szerint nem is érdemes törni magunkat. Parragh úgy látja, hogy a miniszterelnök 6 pontos javaslata megvalósítható, de az osztrák szintet maximum megközelíteni tudjuk.

„Nekünk arra kell törekedni, hogy Ausztria vásárlóerő-paritáson elérhető színvonalának 75-80 százalékát érjük el. Ennek van realitása, főleg a mostani görbénél, hiszen azért most Magyarország a német gazdasághoz képet nagyjából három százalékkal magasabb növekedési rátát produkál évente” – fogalmazott.

Unortodox javaslatok

A tegnapi gazdasági évnyitón Matolcsy György arról beszélt, hogy 2030-ra Ausztria életszínvonalának 80-100 százalékát fogja behozni Magyarország. Orbán Viktor tegnapi beszédét azzal indította, hogy bár a jegybank elnöke rendszeresen Ausztriával méri össze Magyarországot, inkább önmagához kellene mérni az országot.

Matolcsy egyébként többször tett olyan unortodox javaslatot, melynek kapcsán a pénzügyminiszterrel nem értettek egyet. Például a jegybank tegnap közzétett 330 pontos javaslatcsomagjában fontos szerepet játszik az egy számjegyű szja-bevezetése, ebben Matolcsy és Varga Mihály két különböző platformon állnak. Varga tavaly októberben azt nyilatkozta, hogy nagyjából 650 milliárd forintot kellene kiengedni a költségvetésből ahhoz, hogy a mostani 15 százalékos személyi jövedelemadó kulcsa egy számjegyűre csökkenjen. A nyáron kiadott 180 pontos MNB-javaslatcsomagban pedig az egészségbiztosításokra vonatkozó adókedvezményes javaslat szerepelt, melyet Varga Mihály a kormány intézkedéseivel ellentétben állónak ítélt.

Gazdasági töréspontok

Parragh egyébként a gazdasági évnyitón is elemezte a kkv-k helyzetét, és kiemelte, hogy a magyar vállalkozások bizonytalansági mutatója enyhe növekedést mutat. Egyes szakértők szerint ennek az az oka, hogy ősszel a magyar gazdaság elérte a zenitjét, Parragh viszont bízik a növekedésben. Az előadásában az építőiparról is szót ejtett, melyben – bár mindössze 15 százalékát teszi ki a lakásépítés – mégis törés figyelhető meg a kedvezményes áfa körüli bizonytalanság miatt.

Parragh úgy véli, a gyenge termelékenységi mutatókat kell javítani, illetve másra is építeni az autóiparon kívül. Körbetartozásról Magyarországon már gyakorlatilag nem beszélünk – állította előadásában az elnök, aki beszédében elsősorban a török, orosz, nyugat-balkáni és kínai vállalkozókkal való együttműködések sikeréről beszélt. "Rengeteg konfliktusom volt Brüsszellel, de az erő az mindig észérvnek bizonyul a pályázatoknál" – mondta a kamara elnök.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?