Több friss kutatás is arra a következtetésre jutott, hogy sokkal többen, világszerte évi kilencmillióan halnak meg idő előtt a levegőben lévő szállópor miatt. Ez ugyanannyi, mint a dohányzás miatti idő előtti halálozások száma.
A Max Planck Intézet még meg nem jelent tanulmányában az áll, csak Németországban évente 120 ezer halálesetet okoz a szállópor. Az újabb kutatások szerint a szállópor sokkal több halálesetért felelős, mint amennyit korábbi, más módszerrel végzett vizsgálatok kimutattak. Egy kutatócsoport friss vizsgálata arra az eredményre jutott, hogy a szállópor (PM2,5) 2015-ben 8,9 millió halálesetet okozott világszerte, ami 30 százalékkal több, mint az a 6,9 millió, amelyet a hagyományos mérési módszerekkel számoltak ki.
A Max Planck Intézet vizsgálata szerint a szállópor-szennyezettség 45 százalékáért a mezőgazdaság, elsősorban a tömeges állattartás a felelős. A trágya felbomlása, valamint a haszonnövények trágyázása során ammónia kerül a légkörbe, ott más gázokkal, például kénnel és salétromsavval lép kölcsönhatásba. Így jön létre a szállópor.
A levegő szállóporral való terheltsége összefüggésben van a légutak megbetegedésével és a szív- és érrendszeri problémákkal. A legapróbb részecskék jelentik az egészség számára a legnagyobb veszélyt, mert ezek jutnak el a tüdő legmélyebben lévő részeibe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.