A fiatalokra, a kisgyerekesekre, a kisebb falvakban élőkre és a megváltozott munkaképességűekre is szükség van, hogy teljesüljön a kormány foglalkoztatási célja.
Még mindig vannak olyan csoportok, akiknek a gazdasági aktivitása nem emelkedett érdemben – erre a megállapításra jutott az Állami Számvevőszék elemzése. A Portfolio szemlézte az összeállítást, amely szerint akkor lehetne a 75 százalékos foglalkoztatottságot elérni, ha a most alacsony aktivitásúakat is mozgósítaná az állam.
Az elemzés szerint hiába szállították le a tankötelezettség korhatárát, ettől sokan nem munkába mentek, hanem a nem tanuló, nem dolgozó fiatalok számát növelték. Emiatt a foglalkoztathatóságukat javító képzésre és a korai iskolaelhagyás megelőzésére volna szükség.
Az idősebbek közül is dolgozhatnának többen az elemzés alapján. Az ÁSZ szerint célszerű lenne lebontani az öregségi nyugdíjasként történő munkavégzés korlátait.
A kisgyerekesek munkavégzését segítené a bölcsődeépítési program, csakhogy akkorák a területi eltérések, hogy még így sincs minden gyerek számára férőhely. A részmunkaidős lehetőségek nagyobb száma segíthetne a szülőknek visszamenni dolgozni az ÁSZ elemzése szerint.
A kis falvak foglalkoztatottsági mutatói is az országos átlag alatt vannak. A fejlesztési forrásokat célirányosan, a foglalkoztatást hatékonyan segítő célokra kellene elkölteni – írta az ÁSZ.
Nagyon kevesen dolgoznak a megváltozott munkaképességűek közül, ahhoz, hogy ez megváltozzon, a munkavégzésüket megkönnyítő szolgáltatások kellenek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.