Gazdaság hvg.hu 2018. december. 28. 09:44

Forbes: Mészáros Lőrinc a leggazdagabb magyar

Soha ekkora vagyonnal nem rendelkezett még az első helyezett. Az egykori gázszerelő megelőzte Csányi Sándort.

Közreadta a Forbes az 50 leggazdagabb magyar listáját, immár ötödik alkalommal tettek így. Mészáros Lőrinc letaszította a trónról Csányi Sándort, úgy, hogy öt évvel ezelőtt még nem szerepelt neve a levagyonosabbak között.

1. Mészáros Lőrinc: 381,3 milliárd forint

Ezzel az egykori felcsúti polgármester megelőzte az elmúlt három évben az élen végző OTP-vezért, Csányi Sándort. A lap szerint a vagyongyarapodás elsődleges forrása a tőzsde volt, és nemcsak a Mészáros-részvények szárnyalása, hanem egy februárban bejelentett tranzakciósorozat miatt.

Ennek részeként Mészáros nagy termelő- és építőipari cégeinek jelentős tulajdonrészeit apportálták a szintén Mészáros többségi tulajdonába tartozó Opus Global tőzsdei befektetési holdingcégbe, a vételárat Mészáros Opus-részvényekben kapta meg.

2. Csányi Sándor: 317,2 milliárd forint

Vagyona tovább nőtt tavaly óta, Mészárossal ellentétben ő évtizedek óta építi birodalmát, a lap is megjegyzi, hogy „az OTP-vezér befolyása persze bőven túlmutatott és túlmutat azon, hány milliárdossal volt közvetlen üzlete, ugyanakkor jól mutatja Mészáros gazdasági területfoglalását, hogy a pár éve még gyakorlatilag ismeretlen vállalkozó mára a topmilliárdosok harmadával került valamilyen üzleti kapcsolatba”.

3. Gattyán György: 244,7 milliárd forint

Mozgalmas évet zárt, számos céget vásároltak fel, az USA-ban és Luxemburgban is, nála tervben van, hogy a Hungexpo mellett tovább bővítik a Docler székházát újabb egységgel, miközben a cégcsoport nagy részét Luxemburgba költöztette.

A csoport konszolidált beszámolója szerint nőtt az erotikus videóplatform, a Jasmin forgalma – az élővideó-közvetítés a csoport zászlóshajója maradt, ezen a területen további fejlesztéseket terveznek, erre külön csapatot állítottak fel. Kevésbé ismert Gattyán egy másik online biznisze, a netes hotelszoba-foglaló Elvoline, ami a globális turizmus bővülésével egyetemben szintén igencsak jó évet zárt.

A Forbes megjegyzi: a magyar gazdaság 2017-ben 4 százalékkal, 2018-ban a harmadik negyedévben 5 százalékot meghaladó módon növekedett éves alapon, ez listájukon is meglátszik. Az ország legvagyonosabb emberei rendre jó üzleti éveket zártak az elmúlt években, így a tavaly felfutó kereskedelem és építőipar mellett az agráriumban érdekelt üzletemberek vagyona is szépen gyarapodott.

További részletek a Forbes magazin friss számában.

zöldhasú
Hirdetés