Gazdaság Lengyel Miklós 2018. december. 01. 12:43

A robot nem szól be a főnökének, ellentétben a vendégmunkással

Tokióban az Ogikubo vasútállomás mellett mindig sok a vendég a Susiro étteremben, ahol nehéz helyet találni - számol be a Nikkei Asian Review riportja, amely nem véletlenül készült. Ugyanis az étteremben nincs személyzet.

Mindenki robot- ez lenne a jövő?

A szakácsoktól a pincérekig mindenki a mesterséges intelligencia mesterműve. Japánban rákényszerülnek erre is, mert nincs fiatal munkaerő. Már külföldieket is verbuválnak- határozott munkaidejű szerződéssel- pedig korábban ettől ódzkodott a konzervatív japán társadalom. Dea vendéglátóipar nem igazán megbecsült foglalkozási ágazat a távol-keleti szigetországban. Vagy külföldi munkaerő vagy robotok- ez itt a választási lehetőség.

25%-kal is csökkenhet a GDP, ha nem változtatnak a trendeken

Erre figyelmeztette Japánt a Nemzetközi Valutaalap a héten. Az IMF szerint 40 év múlva 25%-kal kisebb lesz a távol-keleti ország GDP-je, mint ma, miközben Kína, az ősi vetélytárs száguld előre. Elöregszik a társadalom. Több pelenkát adnak el öregeknek, mint csecsemőknek. Az öregek egyre tovább élnek - hála a szusinak és az egészséges japán konyhának. Ki tartja majd el őket? A robotok?

Robotadót javasol Bill Gates

A Microsoft alapítója amióta nyugdíjba ment, járja a világot. Sokan kíváncsiak rá, miként látja a jövőt. Japánban egyértelműen a robotoké a jövő, ez nem lehet kérdés. Csakhogy a robotok nem költenek, nem fogyasztanak, vagyis nem jó szereplői a fogyasztói társadalomnak. Meg kell adóztatni a robotokat foglalkoztató cégeket, a pénzt pedig az emberi munkaerő továbbképzésére kell fordítani - javasolja Bill Gates, aki a Nikkei Asian Review- nak nyilatkozott.

Kínai-japán vetélkedés a mesterséges intelligencia piacán 

A kínaiak az élre törnek ebben a kulcsfontosságú ágazatban, mert úgy vélik, aki a mesterséges intelligencia fejlesztésében előnyt szerez, az előbb-utóbb a gazdaság minden ágazatában kedvező versenypozícióba kerül. Washingtonban ez a kínai koncepció kicsapta a biztosítékot, de Japánban is megszólalt a vészcsengő. Japán lakossága még az egytizedét sem teszi ki Kínáénak, de nagyhatalmi ambíciói hasonlóak. Épp a robotok révén akarják kompenzálni a humán erőforrás hiányosságait. Nevezetesen azt, hogy Japán népessége gyors ütemben csökken, és ami gazdasági szempontból még inkább riasztó az az, hogy a munkaerőpiacon egyre kevesebb fiatal jelentkezik.

Nagyszabású családi programot hirdetett a konzervatív kormány 

Abe Sinzo miniszterelnök minden eszközzel növelni kívánja a hazai gyerekszámot, hogy ne kelljen tömeges munkaerő-importra szorulnia a távol-keleti szigetországnak, mely még mindig a világ harmadik számú gazdasági nagyhatalma. Persze kérdés, hogy meddig, mert az 1,3 milliárd lakosú India néhány év múlva megelőzi. Az IMF arra hívja fel a japán kormány figyelmét, hogyha nem akarja, hogy a GDP csökkenjen, miközben másutt növekszik, akkor hozzon néhány olyan intézkedést, mely ezt elősegíti.

Vegyék rá a kisgyerekes anyákat, hogy gyorsan térjenek vissza a munkaerőpiacra 

Jelenleg Japánban még sok helyen él a konzervatív modell: a nő csak addig dolgozik, amíg nem szül gyereket. Utána a gyereknek szenteli az életét. Ha több gyerek is van - ami nem jellemző Japánra- akkor az anya vissza sem tér a munkaerőpiacra. A társadalom elvárása az: az apa tartsa el a családot egyedül. Csakhogy az anya ily módon hiányzik a munkaerőpiacról. A cél tehát a konzervatív modell megtörése és a nők gyors csatasorba állítása a gyerekszülés után. Nem éppen népszerű javaslat.

Az IMF másik elképzelése ugyancsak tabut döntöget: a legális és illegális munkavállalók kapjanak hasonló béreket. A munkaadók ugyanis maximálisan kihasználják az illegális munkavállalók kényes helyzetét és siralmas béreket fizetnek nekik. Ez nyilván nem ösztönzi jobb munkára őket.

A japán kormány köszöni az IMF ajánlásait, de a mesterséges intelligenciára és a robotokra tesz. Ennek ugyanis számtalan előnye van a külföldi munkaerővel szemben, a legfontosabb az, hogy nem szól vissza. A még mindig rendkívül hierarchizált japán társadalomban a főnökök imádják a robotokat, mert ők még a különben rendkívül fegyelmezett japán munkavállalóknál is jobb parancsteljesítők. A robotok szusit készíteni már tudnak, de gyereket csinálni még nem. Márpedig gyerekek és fiatalok nélkül Japán jövője nincs biztosítva még akkor sem, ha a fegyelmezett robotok mind több funkciót átvesznek az emberektől. Ezért fenyegette meg 25%-os GDP csökkenéssel Japánt az IMF, amely a világ egyetlen más államának a jövőjét sem látja ennyire sötéten a következő 40 évben. (via Nikkei Asian Review)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.