Gazdaság Lengyel Miklós 2018. október. 19. 13:49

Putyint nem aggasztaná, ha újságíró-gyilkossággal vádolt hatalommal kellene üzletelnie

Ha a Nyugat szakítana Szaúd-Arábiával, akkor jönnének az oroszok és a kínaiak.

Miért rontanánk el a kapcsolatunkat Szaúd-Arábiával egy olyan ügy miatt, melynek a részleteit nem ismerjük? – tette fel a korántsem költői kérdést Vlagyimir Putyin, aki az idei Valdaj konferencián Szocsiban erről is beszélt. Az eltűnt szaúdi újságíró és Szkripal ezredes ügye között sietett párhuzamot vonni mondván, ott is sok vád hangzott el, de kevés bizonyítékot mutattak fel. A párhuzam bizonyos értelemben jogos: mindkét titkosszolgálati akció csúfos kudarcba fulladt. Az oroszoknak nem sikerült meggyilkolniuk a katonai hírszerzés híres árulóját Nagy-Britanniában, viszont sok GRU ügynök lebukott. Szaúd-Arábia kommandós gyilkosai megölték ugyan a kijelölt célszemélyt, de ezt olyan ügyetlenül tették, hogy világbotrány lett belőle. Olyannyira, hogy már Trump elnök sem hiszi azt, hogy életben lenne a rendszert bíráló szaúdi újságíró, aki október másodikán ment be hazája konzulátusára Isztanbulban, de azóta sem jött ki. Illetve a feltételezések szerint darabokra vágva kihozta onnan egy 15 tagú szaúdi kommandó, amelynek a parancsnokát hirtelen autóbaleset érte a hazájában. Szaúd-Arábia isztanbuli főkonzulja hazaszökött a kihallgatás elől.

Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter sem megy Szaúd Arábiába 

Twitteren tudatta az amerikai delegáció vezetője, hogy megbeszélte az ügyet Trump elnökkel és Pompeo külügyminiszterrel, majd a lemondás mellett döntött. Így csatlakozott a Világbank és az IMF vezetőihez meg egy tucat fontos üzletemberhez, akik mind meghívót kaptak arra a gazdasági tanácskozásra, melyet a sajtó „Davos a Sivatagban” csúcsnak keresztelt el. A csúcstalálkozó, amelynek házigazdája Mohamed bin Szalman trónörökös, ezek után kissé foghíjas lesz. 

De jönnek az oroszok

Kirill Dmitrijev, az Orosz Direkt Befektetési Alap vezére, Putyin egyik pénzügyi alvezére kifejezetten buzdítja arra az orosz üzletembereket, hogy menjenek el Szaúd-Arábiába. Töltsék ott be a nyugatiak helyét. Persze vízumproblémák egyelőre akadnak még – hívja fel a figyelmet a New York-i Bloomberg portál. Sok Putyin-közeli oligarcha szerepel az USA feketelistáján, és ezért Szaúd-Arábiába sem hívták meg őket. Eddig.

Az oroszok mindent megtesznek, hogy borsot törjenek az amerikaiak orra alá: Kirill Dmitrijev nemrég közölte, hogy 1 milliárd dolláros közös alapot hoztak létre a szaúdi olajtröszttel, amely eddig az amerikaiak kizárólagos barátja volt. Előkészületben van egy 10 milliárd dolláros orosz-szaúdi közös vállalkozás is – tudatta Kirill Dmitrijev, aki „ezerrel” forszírozza az előrenyomulást Szaúd-Arábia irányában. Az Orosz Direkt Befektetési Alap főnöke még azt is elmondta az Rt.com-nak, hogy egy orosz-kínai közös vállalatnak is nagy tervei vannak Szaúd-Arábiában. Ugyancsak az Rt.com volt, mely lelkendezve számolt be arról, hogy Szaúd-Arábia kész szakítani a Nyugattal és átállni Oroszország és Kína oldalára. Ezt a trónörökös egyik bizalmasa, az Al Arabija kormánypárti televízió vezére írta, aki egészen odáig elment, hogy az oroszok katonai támaszpontot is kaphatnának Szaúd-Arábiában!

Mi lesz az olajjal?

A futball-világbajnokság nyitó mérkőzésén Oroszország és Szaúd-Arábia válogatottja találkozott egymással. A sivatagi királyság csapata megalázó vereséget szenvedett, de a díszpáholyban csupa mosoly volt mindenki. Vlagyimir Putyin és Mohamed bin Szalman trónörökös épp megállapodásra jutott az olajügyekben. Mindkét ország számára nagy csapás volt, amikor 2014-ben összeomlottak az olajárak. A világméretű rezsicsökkentés jót tett a konjunktúrának minden olajfogyasztó országban, de nagy csapást jelentett szinte mindenkinek, aki az olaj exportjából élt. Mint Oroszország és Szaúd-Arábia. A két állam ideológiai alapon gyűlölte egymást. Oszama bin Laden nem véletlenül harcolt az oroszok ellen Afganisztánban - saját királyának maximális támogatásával. Aztán Oszama bin Laden kiábrándult Amerikából. Az olajár esése sokakat kiábrándított Szaúd-Arábiában is. Az új király, Szalman 1500 főnyi kísérettel Moszkvába látogatott. Megkezdődött az enyhülés a két olajóriás között, amely azután Putyin és Mohamed bin Szalman trónörökös között érdekszövetséggé is vált. Magasabb olajár mindkettőjüket örömmel töltötte volna el. De hát Donald Trump kérte az olajár csökkentését és Szaúd-Arábia engedett. Eddig.

A trónörökös bizalmi embere most 100, 200, sőt 400 dolláros hordónkénti olajárat vizionált. Ez nyilvánvalóan visszavetné az egész globális gazdaságot. Trump mégiscsak úgy döntött: Amerika is bojkottálja a szaúdi trónörökös kedvenc csúcstalálkozóját. Nem lesz Davos a sivatagban. Csakhogy a problémákat nem lehet úgy megoldani, ahogy a szaúdi trónörökös képzelte, likvidálni az ellenfelet. Ha a Nyugat kivonul, akkor az oroszok és a kínaiak bevonulnak Szaúd-Arábiába. Mindez nagy diplomáciai győzelem lenne Vlagyimir Putyinnak – nyilatkozta a Carnegie alapítvány moszkvai szakértője a New York-i Bloomberg portálnak. (Via Rt.com, Bloomberg)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?