A magyar szállítmányozó a nagykereskedelmi áraikat egyeztető kamiongyártók ellen indított pert. Két éve már eurómilliárdokra büntették a négy legnagyobb kamiongyártót kartellezés miatt – az ötödiket pedig csak azért nem, mert ő dobta fel a többi céget.
A Waberer’s által kezdeményezett per érintettjeinek jövő februárig kell benyújtani a müncheni bírósághoz a teljes kereseti kérelmüket, illetve védekezésüket – tájékoztatta a Világgazdaságot a német igazságszolgáltatási hatóság. A Waberer’s beadványának legfontosabb része egy szakértői jelentés, ennek elkészítése folyamatban van. A jelentésben szerepel majd a kárigény is. Waberer’s nem zárkózik el a peren kívüli megegyezéstől.
Magyarországon még nincs igazán hagyományuk a kartellezéshez kapcsolódó kártérítési pereknek, Németországban viszont évtizedek óta kialakult bírói gyakorlatuk van. A Waberer’s esetében nehéz lesz a kartellvád bizonyítása; azt kell majd modellezni, hogy versenykorlátozás hiányában hogyan alakultak volna a piaci árak.
Két évvel ezelőtt az Európai Bíróságtól rekordösszegű, 2,9 milliárd eurós kartellbírságot kapott négy nehéz-tehergépjármű gyártó vállalat, a Daimler, a Volvo/Renault, az Iveco és a DAF. A bizottság szerint 1997-től kezdve egyeztették az áraikat, összehangolták, hogy mikor vezessék be az új emissziós-technológiájukat, valamint arról is megállapodtak, hogy utóbbi költségét hogyan hárítsák át a vevőikre. Ez a négy cég minden 10 Európában készült teherautóból 9-et gyártott. A kartellben a Volkswagen tulajdonában lévő MAN is benne volt, de mivel ez a cég dobta fel az egész kartellt a bizottságnál, nem kapott büntetést.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.