A 64-74 éves korosztályból ezrek álltak munkába az elmúlt hónapokban, emiatt lódult a statisztika is.
Június-augusztusban a nyugdíjasok, vagyis a 64-74 év közöttiek mozgatták a piacot – ha ők nem állnak munkába, akkor csökkent volna a foglalkoztatottak létszáma Magyarországon – írta az Mfor.
A 15-74 év közötti foglalkoztatottak száma minimálisan, néhány száz fővel emelkedett a május-július időszakhoz képest, míg a 15-64 évesek körében az idős dolgozók nélkül 2200 fős csökkenés mutatkozik. Azaz: a 64-74 évesek munkavállalásának köszönhető, hogy minimiálisan ugyan, de javult a 15-74 évesekre vonatkozó adat.
Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kormány céljaival egyezően a munkaadók a nyugdíjasokkal töltenék fel az üres helyeket. A KSH felmérésében ugyanis mindenki foglalkoztatottnak számít, akinek legalább heti egyórányi, munkabért biztosító feladata volt.
A kormány olyannyira a nyugdíjasokban látja a hazai munkaerőtartalék egy részét, hogy foglalkoztatásuk elősegítésére nyugdíjas-szövetkezeteket hozott léte, és jövőre az adózási szabályokban is kedvezmények vonatkoznak rájuk. 2019-től ugyanis már csak a 15 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetniük az öregségi nyugdíj mellett dolgozóknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.