Mi garantálja a nyugdíjak értékállóságát és az egészségügy finanszírozását, ha kivezetik a szociális hozzájárulási adót?
A nyugdíjrendszerben és az egészségügyben lehet nagy ára, ha tovább csökken a szociális hozzájárulási adó – olvasható az e heti HVG Gazdaság rovatában. Márpedig a kormány, a munkaadók és a munkavállalók megállapodása szerint ha a reálbérek 6 százalékkal nőnek, a szocho 2 százalékponttal csökkenhet.
Ez az adó a társadalombiztosítási alapokba folyik be, amelyek nyugdíjat fizetnek belőle, és a gyógykezelés költségeinek egy részét is állják. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy előbb kifizetik a nyugdíjakat, majd az egészségügyet már maradványelven finanszírozzák.
A kormány elgondolása azon alapul, hogy a szocho csökkentése ösztönzi a foglalkoztatást, nagyobb béremelést tesz lehetővé, így pedig a társadalombiztosítási alapok bevétele is nő. Csakhogy a foglalkoztatás nem javítható a végtelenségig, és a béremelésnek is vannak termelékenységi korlátai. Az biztosnak tűnik, hogy idén még telik nyugdíjemelésre és az egészségügyi szolgáltatások értékének megőrzésére, de érdemi javulásra aligha futja.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.