Nem biztosította a Nemzeti Sportközpontok az átlátható gazdálkodás feltételeit.
A Nemzeti Sportközpontok belső kontrollrendszere nem biztosította a közpénzekkel és a nemzeti vagyonnal való átlátható, szabályszerű, gazdaságos, hatékony és eredményes gazdálkodás feltételeit – állapította meg az Állami Számvevőszék. Az intézmény pénzügyi és vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű, az integritás kontrollkörnyezetét nem a kockázatokkal arányosan alakította ki – tették hozzá.
Az ÁSZ jelentése szerint a Nemzeti Sportközpontoknál a bevételek beszedése és elszámolása, valamint a kiadások előirányzatainak felhasználása során a gazdálkodási jogkörök kontrolltevékenysége nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak. De azt is megállapította a szervezet:
- Az ellenőrzött időszak egy részében a Nemzeti Sportközpontok nem rendelkezett a hatályos működésének megfelelő ellenőrzési nyomvonallal, szabálytalanságkezelési eljárásrenddel, és nem szabályozta az integritást sértő események kezelésének eljárásrendjét.
- A kockázatkezelési rendszer működtetése nem volt szabályszerű. A teljesítésigazolásra jogosult személyeket a kötelezettségvállalók írásban nem jelölték ki. Az információs és kommunikációs folyamatok működtetése nem volt szabályszerű.
- A belső ellenőrzés működtetése sem volt szabályszerű.
- Az intézmény 2012-2013-ra vonatkozóan nem tette közzé az éves költségvetését. A 2016-os éves ellenőrzési terv pedig egyáltalán nem készült el.
Az ÁSZ azt is kimondta: a Margitszigeti Nemzeti Tenisz Versenyközpont megvalósítása az átláthatóság, az elszámoltathatóság és az eredményes megvalósítás szempontjából magas kockázatokat hordoz. A beruházás döntés-előkészítése nem volt megfelelő.
Az, hogy a Nemzeti Sportközpontoknál nagy a titkolózás, egyértelmű volt: nagyon igyekeztek kibújni a kötelező adatszolgáltatás alól, amikor az volt a kérdés, kikkel szerződtek a Puskás Stadion építésére, de arról is sokáig titkolóztak, hogy mikor lesz végre a Duna Aréna elérhető a nagyközönség számára is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.