Döntöttek az Európai Parlament jogászai.
Nem számít voksnak a tartózkodás a Sargentini-jelentésről szóló szavazáskor – így döntött az Európai Parlament jogi szolgálata. A szakértők Antonio Tajani parlamenti elnök kérésére mondtak véleményt, miután felmerült: az EP szavazási szabályaitól eltérően kellene kalkulálni.
Mint arról korábban írtunk, a testület szabályzata annyit mond ki:
Annak kiszámításához, hogy egy szöveget elfogadott vagy visszautasított a parlament, csak a mellette és ellene szóló szavazatokat vegyék számításba, kivéve ha speciális többséget ír elő az alapszerződés.
A kérdés tehát az volt, hogy különlegesnek számít-e a 7. cikk 1. bekezdése, amely alapján a jelentés elfogadásához legalább az összes képviselő 50 százaléka plusz egy (376) voks kell és ezzel egyidejűleg a leadott szavazatok kétharmada. A szolgálat szerint tehát a kétharmados voksolás nem számít különlegesnek.
A tartózkodás beszámítása azért lehet érdekes, mivel az nem támogató szavazat, tehát így csökkenne az igen aránya. Ez kedvezne a magyar kormánynak – számoltuk ki. Nem véletlen, hogy éppen Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő vetette fel, hogy csalásra készül a parlament, mert nem akarják beszámítani a tartózkodásokat. A jelek szerint azonban a politikus által szavazási trükknek tartott módszerrel az EP jogászai is egyetértenek.
A jelentésről elvileg szerdán szavaznak az EP-képviselők a keddi plenáris vitát követően. Ezen hét perces időkeretben felszólal Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, és mint az EP hétfői ülésén megerősítették: az EU soros elnökségét adó Ausztria is képviselteti magát a strasbourgi ülésen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.