A francia parlament illetékes bizottsága most terjesztette elő jelentését a tavaly bevezetett adótörvényről.
Franciaországban már nagyon régóta létezik a szupergazdagokra kivetett vagyonadó. Ezt sok szakértő értelmetlennek tartja, mert a rafinált gazdagok Belgiumba, Svájcba, Luxemburgba menekülnek, legalábbis papíron, a magas adók miatt. Bankárok, híres művészek, sportolók tucatjait lehetne sorolni, akik a vagyonadó miatt változtattak állampolgárságot, vagy legalábbis helyezték át állandó lakóhelyüket egy alacsonyabb adókulcsú szomszédos országba. De tavaly nyáron Emmanuel Macron elnökválasztási győzelme után, a mögötte álló új parlamenti többség, amely nagyrészt a baloldalról jött, a vagyonadó fenntartása, sőt szigorítása mellett volt. Nem a hivatalos bevallás, hanem a luxus életvitel látható jelei alapján javasolták az adóztatást.
Tehát: aki luxusjachton jár, vagy Ferrarival közlekedik és briliánsokat hord, azt meg kell adóztatni. Tavaly nyáron a nemzetgyűlés meg is szavazta a törvényt. Most került nyilvánosságra annak a kormánypárti képviselőnek a jelentése, aki a törvény alkalmazásának a hatékonyságát vizsgálta. Az eredmény lesújtó: például a luxusjachtokra kivetett adókból a kormány 10 millió euró körüli bevételre számított. A tényleges eredmény 82 500 euró. Vagyis a gazdagok az új törvényt is kijátszották: kereskedelmi vagy halászhajóként regisztráltatták luxus tengeri járműveiket. A másik trükk a külföldi zászló: a hivatalosan is magánjachtként elkönyvelt hajók 80 százaléka külföldi adóparadicsomok és operett államok zászlaja alatt hajózik, vagyis formálisan semmi közük a francia adórendszerhez. Eközben a francia tengeri kikötőkben ezerszámra láthatók a dúsgazdag franciák jachtjai, vagyis a luxus nyilvánvaló jelei. De az adóhatóságtól nem kell tartaniuk és továbbra is beleröhögnek a francia társadalom többségének a pofájába: ti dolgoztok, havi 3000 euróért, mi viszont milliárdokban úszunk és még annyira sem értékelünk titeket, hogy legalább az elvben hivatalos vagyonadó befizetésével hozzájáruljunk a közteherviseléshez. (képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.