Ez a tét Franciaországban, ahol Macronék elképzelése szerint a hatóságok a jövőben nem a hivatalos adóbevallásra, hanem a szemmel is látható, sokakat irritáló gazdagságra, a „külső jelekre” figyelnének. Van ebben egy jó adag populizmus is, az eredmény pedig kétséges.
Franciaországban már régóta létezik a nagy vagyonokra kivetett szolidaritási adó. Az államnak ezt a bevételi forrását sokan értelmetlennek tartják, hiszen sok gazdag francia épp emiatt teszi át székhelyét Belgiumba vagy Svájcba. A másik probléma, hogy a gazdagság forrása sokszor az ingatlan. De egy nagyon szerény jövedelmű család házának az ára is – elméletben – az egekbe szökhet, miközben az ott lakók nem ingatlanspekulánsok, egyszerűen csak laknak abban a házban, amit szüleiktől, nagyszüleiktől örököltek és eszük ágában sincs eladni. Ezért merült fel a Macron elnök mögött álló új parlamenti többségben egy hatásosabb vagyonadó bevezetése. Ami nem a mindig manipulált bevalláson, hanem a kirívó gazdagság külső jelein alapul. Tehát azon az attitűdön, hogy a társadalom bizonyos privilegizált rétegei szinte a többség pofájába vágják: „ti dolgoztok havi 2500 euróért, én viszont ugyanennyi idő alatt milliókat kaszálok, és hülyének nézlek titeket”.
Az adófizetés alapvetően a hivatalos bevalláson alapul. Tehát egy luxusjachtot röhögve kereskedelmi, vagy a nemzeti jövedelmet gazdagító halászhajóként lehet bejelenteni. Aztán járjon utána az, akinek erre ideje és kedve van. A luxus életvitelt, elvben eddig is meg lehetett adóztatni Franciaországban. Ha látványos eltérés mutatkozott az adóalany bevallása és életvitele között, évi 45 ezer eurós plusz adó volt kivethető. De ezt csak törvénysértéssel gyanúsítható személyekre és szervezetekre alkalmazták. A luxusautókat pedig csak a nagyobb mennyiségű káros anyag kibocsátása miatt adóztatták meg, évente 10 ezer euróval, ez az összeg egy gazdag franciának nevetséges.
Most viszont a Macron vezette politikai mozgalom képviselői, akik abszolút többségben vannak a francia parlamentben, sokkal keményebben adóztatnák a luxus életmódot élőket. Jelenleg egy 15 méternél hosszabb elegáns jacht adója csak 886 euró, plusz a motor kapacitásán alapuló szén-dioxid-kibocsátás szerint számított közteher. Persze a francia állam csak a francia zászló, vagy francia regisztráció alatt futó hajókat adóztathatja meg – írja a párizsi Le Figaro. És itt van a fő gond: csak 34 darab 24 méternél hosszabb luxusvitorlás fut francia zászló alatt, továbbá mindössze 45 darab 24 méternél hosszabb motoros luxusjacht hajózik francia regisztrációval. Miközben a francia kikötőkben ezerszámra állnak, futnak be és futnak ki a dúsgazdag franciák által használt jachtok és vitorlások, amelyek adóparadicsomokban vannak regisztrálva. Na, ezt a gyakorlatot szeretné megtörni a francia nemzetgyűlés többségi frakciója: nem a hivatalos és mindig manipulált bejegyzésekből akar kiindulni, hanem abból, amit mindenki lát: vagyis a pofátlan gazdagság jeleiből.
Mindez még csak terv, és kérdés, lesz-e ebből törvény. Az ellenzők azzal érvelnek, hogy a luxusjachtok és általában az őket birtokló szupergazdagok komoly gazdasági tevékenységet és jövedelmet generálnak a szerényebb néprétegeknek is. Szerintük kétmilliárd eurós gazdasági szektorról van szó. De a másik oldalon ott van a franciák körében hagyományos ellenszenv a gazdagokkal szemben, és a populizmus csábítása: „Csináljunk úgy, mintha jól odavágnánk a gazdagoknak, néhány tízezer eurós plusz adókkal, miközben továbbra is ők uralják a francia gazdaságot.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.