2016-ban a világ városi lakosságának 91 százaléka szívott olyan levegőt, amely nem felelt meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szállópor-határértékére vonatkozó levegőminőségi irányelveinek.
A városi lakosság több mint fele a biztonságosnál legalább 2,5-ször magasabb mértékű légszennyezettségnek volt kitéve 2016-ban – derül ki az ENSZ New Yorkban kiadott 2018-as jelentéséből.
A szálló por a levegőben eloszlott finomszemcsés szilárd vagy folyékony halmazállapotú anyagoknak a gyűjtőneve, amelyek apró méretüknél fogva mélyen behatolnak a tüdőbe, legyengíthetik az immunrendszert, illetve különböző légzőszervi megbetegedéseket okozhatnak, mint például az asztma vagy a tüdőrák. A 2,5 mikronnál kisebb szálló porrészecskék már egyáltalán nem, vagy nehezen ürülnek ki a tüdőből.
A szálló por kibocsátásáért elsősorban a közlekedés a gyárak és az erőművek felelősek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.