Gazdaság hvg.hu 2018. június. 16. 07:28

Belga-holland lecke erős hadseregről ábrándozó magányos európai államoknak

Belgium és Hollandia közös tengeri flottát hoz létre, részben a spórolás, de még inkább a közös érdekek alapján.

A két ország védelmi minisztere aláírt egy szándéknyilatkozatot, amely alapján Hollandia és Belgium négymilliárd eurót költ 16 új, korszerű hadihajó beszerzésére, amelyeket közösen fognak üzemeltetni. Persze: sem Belgium, sem Hollandia nem tengeri nagyhatalom, de mindkettő tengeri ország, tehát szükségük van haditengerészetre. Az új hajók többsége aknafelderítő és a tengeri robbanó eszközöket hatástalanító fregatt vagy hadihajó lesz. A Steven Vandepat belga tárcavezető és az Ank Bijleveld holland miniszter asszony által aláírt nyilatkozat szerint az új hajók Belgiumban készülnek majd, de az üzemeltetési és az irányítási technikában a hollandoké lesz a főszerep.

A két Benelux ország az élet minden területén szorosan együttműködik már sok évtizede. Ők, Luxemburggal együtt már akkor megcsinálták a maguk kis „európai unióját”, ami a hatvanas-hetvenes években kontinentális szinten még csak vágyálom volt. A mostani védelmi megállapodásban a gazdasági üzenet az, hogy ha közösen lépünk fel, sokkal kevesebből biztosíthatjuk a közös védelmet, mint egyenként. De a flotta közös üzemeltetése azt is demonstrálja, hogy két EU és NATO-tag szomszéd között szó sem lehet konfliktusról. 

Itt érdemes felidézni, hogy Orbán Viktor nemrégiben mivel indokolta a magyar katonai kiadások emelését. Abban a nyilatkozatban nyoma sincs a Benelux-modellnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.