Megugró olajárak, gyengülő forint, két számjegyű bérnövekedés – a közgazdasági álmoskönyvek szerint több sem kell az inflációnak. Ennek ellenére erőteljes gyorsulásra nem számítanak az elemzők.
„Ne rohanjon senki valutát váltani, aki a nyár második felében megy nyaralni, és az új autó megvásárlását sem kell a tervezettnél előbbre hozni” – nyugtatgatja az elmúlt két évben „brutálisan stabil” forint hirtelen gyengülésétől pánikba esőket az e heti HVG Gazdaság rovatának nyilatkozva Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.
A közgazdasági álmoskönyvek szerint a forint gyengülése felfelé löki az árakat. Csakúgy, mint az üzemanyagárak megugrása, valamint a bérek gyors növekedése. Magyarországon pedig a napokban mind a három tényező összejött. A kutatók az idei évre eredetileg 2,5 százalék körüli átlagos drágulást jövendöltek, és az árfelhajtó tényezők ellenére sem számítanak drámai gyorsulásra.
Kevésbé bizakodó a GKI, amely felemelte inflációs prognózisát. „Az idén 3 százalék körül lesz, de decemberben az árszint már 3,5 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit, jövőre pedig 4 százalék fölött is lehet a drágulás” – válaszolta Karsai Gábor a HVG-nek. A GKI vezérigazgató-helyettese szerint ebbe bekalkulálták azt is, hogy a Matolcsy György vezette jegybank „gyengülő forintban érdekelt”.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.