Nem vonják még jobban az állam alá az önkormányzatok gazdálkodását – ígérte meg a kormány. Hogy Budapesttel mi történhet, még mindig nyitott kérdés.
Az állam lezártnak tekinti az önkormányzati rendszer átalakítását, nincs tervben további nagy szerkezeti változtatás - mondta Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) éves küldöttgyűlésén.
Az elmúlt hetekben sok híresztelést hallhattunk arról, hogy a kisebb települések gazdálkodását szigorúbban a kormány vagy a kormányhivatalok alá vonhatják, még arról is szó esett, hogy akár önkormányzatot sem választanának a legkisebb falvakban. Az államtitkár most megpróbált mindenkit megnyugtatni, de annyit azért hozzátett: az önkormányzatok feladatfinanszírozási rendszerében szükségesek még „finomhangolások”.
Szükség van arra, hogy minden település megválassza saját képviselőit, polgármestereit – tette hozzá Pogácsás.
Arról azonban, hogy Budapesttel mi történhet, nem ejtett szót az MTI tudósítása szerint. Pedig épp a fővárosban jöhet az egyik legnagyobb átalakítás, nagy kérdés például, hogy választhatnak-e a budapestiek főpolgármestert jövőre, ahogy az is, hogy átalakítják-e a kerületek rendszerét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.