Ha nincs 25 millió dollárod, akkor nem számítasz gazdagnak. Ezzel a meglepő igazsággal ismerteti meg olvasóit a Bloomberg gazdasági portál, mely szorgosan rangsorolja a világ leggazdagabb embereit.
Míg 25 éve 3 millió dollár elég volt ahhoz, hogy valakit gazdagnak tekintsenek a bankok, ma már ehhez 25 millió dollár kell. Ez persze csak a belépő szint a szupergazdagok világába, ahol ennél sokkal több kell ahhoz, hogy valakit bevegyenek a klubba. A Bloomberg azt a nyilvánvaló igazságot is tudatja a rászorulókkal, hogy nem annyira gazdag egyénekről, mint inkább családokról kell beszélni. Ez még a nyugati világban is így van, Ázsiában pedig természetes. A nyugati világban elsősorban adózási okokból oszlik meg a vagyon a családtagok között, Ázsiában viszont azt tekintik természetesnek, hogy a pénz a családé, és a sorsáról annak feje dönt.
Hol a határ a gazdag és a szupergazdag között? 200 millió dollárnál. Ha valaki képes ennyit befektetni a piacon, akkor szupergazdagnak számít – állítja a Bloomberg. A New York-i gazdasági portál persze csak azokat tekinti igazán nagymenőknek, akik elérték az álomhatárt, az egymilliárd dollárt. Akkor már saját sugárhajtású géppel körözhetnek a világban, ahol általában leterítik előttük a vörös szőnyeget. Persze Soros György sorsa mutatja, hogy a dollármilliárdosok iránti rajongás korántsem általános. A londoni Daily Mail számol be arról, hogy a Magyarországról Amerikába kivándorolt dollármilliárdos 6 millió dollárral támogatta a Brexit ellen küzdő szervezeteket. Miután a lap a Brexit oldalán áll, ezért ezt problematikusnak tartja.
Kínában a szupergazdagok kifejezetten félnek attól, hogy felkerüljenek a Bloomberg nevezetes dollármilliárdos listájára. Ezt ugyanis olvassák a Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt korrupciót vizsgáló nyomozói is. Egy fél tucat dollármilliárdost csuktak már le a Mennyei Birodalomban. A legmagasabb rangú kommunista vezető egykor a belbiztonságért volt felelős: 90 milliárd jüanos családi vagyont koboztak el tőle (ez 12,5 milliárd dollár). A börtönben, ahol életfogytig tartó büntetését tölti, aligha lesz rá szüksége. Nemrég csatlakozott a VIP-börtön lakókhoz az Anbang biztosítótársaság lebukott főnöke: 10 milliárd dolláros csalásért ítélték el. A Bloomberg dollármilliárdos listájáról egyenesen a fegyházba vezetett az útja.
A Bloomberg lista amerikai hőseit nem fenyegeti hasonló veszély, hiszen Donald Trump maga is a szupergazdagok közé számít. Eddigi legfontosabb tette a Fehér Házban talán az volt, hogy csökkentette az adókat. Elsősorban a szupergazdagok jártak jól: a Bloomberg dollármilliárdos lista első három helyezettje, Bill Gates, Jeff Bezos és Warren Buffett milliárdokat spórolt meg. Persze e téren nem versenghetnek magával Donald Trumppal, aki a választási kampánya során 2016-ban azzal dicsekedett, hogy az elmúlt 16 évben egyáltalán nem fizetett adót.
Pusztán tehetséggel nemigen lehet bekerülni a szupergazdagok közé, de azért nem is lehetetlen: a Jay Z és Beyonce Knowles páros vagyona immár meghaladja az egymilliárd dollárt – írja a londoni Daily Mail. Az amerikai szórakoztatóipar szupersztárjainak vagyona tavaly már elérte, sőt meghaladta a nagy egyest: Jay Z 810 millió, Beyonce Knowles 350 millió dollárral büszkélkedhet. Ebből már telhet magánrepülőgépre is, melyet a gazdagság szimbólumának tekintenek ma az Egyesült Államokban, ahol a bankárok már csak azt tekintik gazdagnak, aki képes legkevesebb 25 millió dollár befektetésére a piacon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.