Hűtlen kezelés és a számvitel rendjének megsértése miatt is nyomoznak az orosházi diákélelmezési intézménynél, már két ízben is feljelentést tettek ismeretlen tettes ellen.
„Az intézményvezető nyolc hónap alatt hatszor vett fel előleget, összesen másfél millió forintot” – ez áll az orosházi önkormányzat belső vizsgálati jelentésében, amelyet maga az önkormányzat rendelt el az orosházi Gyermek és Diákélelmezési Intézménynél. A helyi szocialisták erre hivatkozva tettek feljelentést még januárban, aminek nyomán a Nemzeti Adóhivatal Bűnügyi Igazgatósága fogott nyomozásba, számvitel rendjének megsértése gyanújával vizsgálódnak.
De már korábban is indult egy másik szálon nyomozás, abban a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság nyomoz hűtlen kezelés miatt. Van itt kavarás, a helyi ellenzék több testületi ülésen is magyarázatot kért fesztiválok költségeiről, plusztámogatásokról, de nem kaptak válaszokat.
Egy sör- és virslifesztivál tételes elszámolását kérték számon az ellenzéki politikusok még 2016 októberében. Az eső miatt megrövidült, háromnaposra tervezett fesztivál biztosítására 33 biztonsági őr alkalmazására kötöttek kétmilliós szerződést, de 10 millió forinttal sem tudtak tételesen elszámolni. A fesztivált szervező Rendezvényszervező Nonprofit Kft.-nek a diákok élelmezésével foglalkozó intézmény igazgatója volt az ügyvezetője. A diákélelmezési cég egyébként a bevételek öt százalékáig vállalkozhatott volna a szabályok szerint, de a helyi szocialisták szerint átláthatatlan volt, hogy a konyhán főztek a rendezvényre, de nem lehetett tudni, hogy ki, kinek, miért ad számlát. A rendezvényszervező kft-t egyébként 2016 januárjában hozta létre az önkormányzat, de egy év múlva már el is indult a cég végelszámolása.
Mindenestre ez a kérész életű nonprofit cég is hozzájárulhatott a tisztázatlan viszonyokhoz, bár a belső vizsgálatok a diákélelmezési intézménynél folytak. A 2016-os évet vizsgáló jelentésben még súlyosabb megállapítások vannak az tavalyi évet górcső alá vevő vizsgálatnál. Szabálytalanul vásároltak őstermelőktől nyersanyagot, de hasonlóan szabálytalanul fizettek kiküldetést, utazást és több tízmillió forintos számla is feltűnt, amelyet egy marketing cégnek fizetett a gyermekeket étkeztető önkormányzati cég.
Vélhetően az idei vizsgálatok idejére próbálták rendezni a kaotikus pénzzabáló viszonyokat, ezért „csak” számviteli jogszabályokat sértettek már a tavalyi évben. Korábban, a 2016-os esztendőben még nem így volt, ahogy ebből a korábbi belső vizsgálatból kiderül.
A vicces az, hogy amikor tavaly februárban az első belső vizsgálat után a helyi szocialisták feljelentést tettek, addigra már folyt a nyomozás, mivel maga az önkormányzat is feljelentést tett. Ám ezt annyira titkolta, hogy az ellenzéki képviselők nem is tudtak arról, ezért tettek ők is feljelentést.
Miközben átláthatatlanul folytak el a pénzek, a diákokat étkeztető cég rendre plusztámogatást kért az orosházi képviselő testülettől azzal, hogy egyre több gyermek étkezik ingyen a városban, és speciális, cukorbetegek számára is fogyasztható ételeket is biztosítanak a menzán. 2014-ben 62 millió, 2015-ben 80 millió, 2016-ban pedig 98 millió forint plusztámogatást igényeltek a gyermekétkeztetésre úgy, hogy az pluszban igényelt összeg nagyjából másfélszeresét az önkormányzati költségvetésből már előirányzatként hozzátették az állami normatíva és a gyerekek által befizetett összeg mellé.
Itt tart most az ügy, tehát mind a 2016-os, mind a 2017-es év vizsgálatai alapján indult nyomozás amiatt, hogy a közpénzt nem teljes egészében költötték arra, amire kapták, a gyermekek étkeztetésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.