A Nébih és a NAV is bejelentést kapott.
„Gyanús, kínai felirattal ellátott tej forgalmazása miatt tett bejelentést a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál (Nébih) és az adózás megkerülésének gyanúja miatt a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV)” – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Istvánfalvi Miklós, a terméktanács társelnöke.
A Németországból származó eredetű terméket Kínába szánták, ám az üzlet valamiért meghiúsult, így került Magyarországra a silány minőségű, Sunsides Milk nevű folyadék. „Azt nem tudjuk, mekkora mennyiség érkezett a termékből, és hogy hová került, de Debrecen térségében biztosan árultak ilyet, feltűnően olcsón” – közölte Istvánfalvi Miklós.
A hazai feldolgozású, 0,1 százalékos UHT-tej literje minimum 175 forintba kerül a boltokban, a Sunsides tejet 139 forintért árulták. A doboz felirata szerint a termék lejárati ideje a szokásos fél év helyett egy év lenne. „Sejthetően valami disznóság bújhat meg a háttérben, vagy az adóval trükköztek, vagy élelmiszer-biztonsági szabálytalanságok történtek. Mindenesetre mindent el fogunk követni, hogy ilyen termék ne kerülhessen a jövőben ide” – nyilatkozta a terméktanács vezetője.
A Sunsides Milk UHT-tejet 2017 februárjában gyártották Németországban kínai megrendelésre. A feleslegessé vált készleteket egy magyar nagykereskedelmi cég, a Foltin-Globe Kft. vette át. 2014 nyarán ennek a cégnek a nagytarcsai telephelye előtt tüntettek a vállalkozás által forgalmazott tejre csak nyomokban hasonlító folyadékok és a dömpingáron beszállított UHT-tej ellen. A társaság nem válaszolt az újságírói megkeresésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.