Gazdaság hvg.hu 2018. február. 02. 12:30

Lázár: A Tiborcz-ügy kiszivárogtatói a választási kampányt akarják befolyásolni

Az MSZP-s Legény Zsolt azt szerette volna megtudni Lázár Jánostól, hogyan fordulhattak elő a Tiborcz-ügy közbeszerzési túlárazásai a magyar uniós támogatásoknál, és hogy nem tartja-e szükségesnek az uniós források felhasználásának szigorúbb kontrollját emiatt.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter először is közölte, hogy a szocialista politikusnak már a kérdése is félrevezető, mivel az építési beruházásoknál a költségbecslésben szereplő adatok gyakran a 12-14 hónappal korábbi piaci adatokat tükrözik, mint a benyújtott ajánlatok. Ez idő alatt pedig számos tényező felhajthatja a kivitelezési költségeket.

Aztán kijelentette: "egészen példátlan az, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) a véleményét előbb lehet olvasni egy amerikai gazdasági lapban, minthogy az érintett tagállamot érdemben és hivatalosan tájékoztatták volna".

Lázár János meggyőződése, hogy ez az eljárásrend méltatlan. "A Kormány minden együttműködési képessége és jóhiszeműsége ellenére nem tud nem arra gondolni, hogy

az ügy hátterében politikai nyomásgyakorlás áll, amely befolyásolni kívánja a magyar választási kampányt.

Erről levélben tájékoztattuk az OLAF-ot és az Európai Bizottságot, magyarázatot kérve erre a példátlan és diszkriminatív, az eddigi joggyakorlatnak ellentmondó eljárásra" – írta.

Hozzátette azt is, hogy a teljes felhasznált uniós forrás mértékéhez képest elenyésző a szabálytalanságok aránya. "Ezen túlmenően Brüsszel minden eddig beküldött magyar számlát kifizetett, tehát saját ellenőrzését követően is szabályosnak talált" – fűzte hozzá.

Az akkor még Tiborcz Istvánnak, Orbán Viktor vejének tulajdonában álló cég által 2009 és 2014 között elnyert néhány közbeszerzéssel kapcsolatban súlyos szabálytalanságokat tárt fel az OLAF. Az ügyben a Pest Megyei Főügyészség nyomozást rendelt el.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.