Gazdaság hvg.hu 2018. január. 30. 12:39

Felkerült a térképre a tibetieknek épített magyar iskola

A világ egyik vezető építészeti magazinja, az ArchDaily által kiírt versenyen egy Indiában magyarok által tervezett és épített iskolának, valamint a CEU új épületének is szurkolhatunk.

Az önkéntesekből álló, tízéves Csoma Szobája Alapítvány 2010-ben azzal került be a hírekbe, hogy közösségi támogatással és magyar önkéntesekkel újították fel azt a 16-17. században épült zanglai kolostorerődöt – valamint jópár környékbeli sztúpát –, ahol Kőrösi Csoma Sándor 1823-24-ben elsajátította a tibeti nyelvet, és összeállított egy 30 ezer szavas szójegyzéket.

2012-ben az alapítvány ugyanitt iskolaépítésbe kezdett, mert a téli hónapokban fűthetetlen termekben nem lehet működtetni a 3800 méteres tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő intézményt. A napiskola, melynek fűtését csak a napsugárzás adja, és kizárólag helyi anyagokból épült, sikert aratott, így 2016-ban a világtól elzárt Zanszkár folyó völgyében fekvő kis falu, Tanpó is felkérte az alapítványt egy iskola építésére.

Csoma Szobája Alapítvány

A közösség által gyűjtött kövekből, földből és szalmából extrém időjárási körülmények között, de két hónap alatt elkészült a hatalmas ablaka miatt üvegházként viselkedő, így fosszilis energiahordozók elégetésére nem szoruló iskola. A tervezők azt is szem előtt tartották, hogy átadják az építési tudást a helyieknek, akik így könnyen karbantarthatják, vagy akár reprodukálhatják is az épületet.

A 2018-as Év Épülete díj oktatási intézmény kategóriájába egy másik magyar vonatkozású épületet is akkreditáltak: az ír O’Donnell + Tuomey tervezte budapesti CEU új szárnyait. A shortlistbe kerülésre január 31-ig lehet szavazni. Minden alkategóriából öt továbbjutó kerül ki, ezt egy újabb közönségszavazás követi február 7-ig. A nyertesek listáját másnap, február 8-án teszik közzé.

Fazekas István
zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.