Gazdaság hvg.hu 2018. január. 29. 15:45

Van egy magyar település, ahol nulla forint a távhő alapdíja

Kikérték a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól a településekre vonatkozó pontos adatokat 2016-ra vonatkozóan, hogy kiderüljön, hol fizetnek a legtöbbet és a legkevesebbet a fogyasztók.

A Pénzcentrum gyűjtése alapján a távhővel ellátott települések száma 2016-ban megközelítette a százat, az érintett háztartásoké pedig meghaladta a hatszázötvenezret. Az energiahordozó felhasználásának szerkezete nem változott jelentősen az elmúlt években, az összes tüzelőhő-felhasználás 70 százalékát a földgáz teszi ki, míg például a biomassza, hasonlóan a 2015-ös adatokhoz, 2016-ban is 15 százalékos részesedéssel bírt.

Az árakról a Pénzcentrum azt írja, hogy a legtöbb településen és szolgáltatónál a légtérfogat alapú alapdíj és a gigajoule alapú fűtési vagy HMV hődíj szerepelt a lap által megkapott listában, így leginkább ezeket rangsorolták.

A távfűtési alapdíj Nagyatádon, Putnokon és Záhonyban a legdrágább, míg Szarvason, Pornóapátiban és Ajkán a legolcsóbb. Szarvason ráadásul annyira olcsó az alapdíj, hogy egészen pontosan nulla, viszont Nagyatádon például 47-szer többet kell fizetnie valakinek légtérfogat alapú alapdíjra, mint Pornóapátiban.

A főváros két távhő-szolgáltatójával is képviselteti magát a legolcsóbb 10-ben, ami azért érdekes, mert bár a legdrágább 10-ben nincs budapesti, a tizenkettedik, illetve tizenharmadik helyet azért mégiscsak viszik a Veolia Energia Magyarország Zrt. és a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt. által. Előbbinél ugyanis 384, utóbbinál 388 forintba kerül az alapdíj. Ajka egyik szolgáltatója (Bakony Erőmű Zrt.) a legolcsóbbak, míg másik vállalkozása (PRIMER Ajkai Távhőszolgáltatási Kft.) a legdrágábbak között szerepel.

Egerben drága az alapdíj, 389 forint, Székesfehérváron 340 forint, Kecskeméten 203, Szombathelyen 230. Egyéb távhővel kapcsolatos érdekességekért kattintson a Pénzcentrum oldalára.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.