Az új tárgyalási javaslatot a Financial Times szellőztette meg.
Keményebb feltételeket szab a briteknek a Brexit utáni átmeneti időszakra az EU főtárgyalója – írja a Financial Times a birtokába került tárgyalási javaslat alapján. Michel Barnier a 2019. márciusi kilépés és a 2020 végéig tartó átmeneti periódus idejére gyakorlatilag a mostanival megegyező jogokat szeretne kiharcolni.
A londoni lap szerint azt várja el, hogy az átmenet utolsó napja előtt érkező uniós állampolgárok ugyanúgy élvezhessék a személyek szabad áramlással (és ezzel együtt a szabad munkavállalással) járó jogokat, és ők is megkaphassák azt a speciális státuszt, amelyet a brit kormány a Brexit előtt érkezőknek ígér a kilépés utáni időszakra. Ez elsősorban a közép-európai államoknak jelentene komoly engedményt, hiszen a 2021 előtt érkezőktől sem a (határozatlan idejű) tartózkodást, sem a munkavállalási engedélyt nem lehetne megtagadni.
Barnier azt is kéri, hogy a belső piacon az áruk szabad áramlását lehetővé tevő jogok fennmaradjanak az átmenet végéig – a mostani tervek szerint ezek is megszűnnének a Brexit napján. Ez nem csak az uniós cégek számára teremtene előnyös helyzetet, de a briteknek is, hiszen rájuk is vonatkoznának a nemzetközi szabadkereskedelmi egyezmények. Ennek azonban az az ára, hogy az Egyesült Királyság senkivel nem tárgyalhat új megállapodásról.
A lap megjegyzi: az átmenetről éppen azért egyeztek meg, hogy sikerüljön szabályozott formában végrehajtani a kilépést, erre még sincs egyelőre semmi garancia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.