Persze nem politikai indíttatású jótékonykodásról, hanem kőkemény üzletről van szó. Az előző síszezon ugyanis katasztrofális volt, legalábbis svájci léptékkel mérve.
2016 novemberétől 2017 április végéig 21,2 millió vendégéjszakát regisztráltak a svájci téli üdülőhelyek. Ez az elmúlt negyedszázad legrosszabb eredménye, igaz ehhez hozzájárult az is, hogy nagyon kevés hó esett. A tavalyi tapasztalatok új stratégia megalkotására ösztönöztek 25 menő síparadicsomot. Meghirdették a Magic Pass kártyát, amelynek birtokában a tulajdonos annyit síel a 25 pályán a szezon egész időtartama alatt, amennyit csak akar. A bevezető ár alacsony volt, mindössze 359 svájci frank. Aztán ahogy fogytak a kártyák, úgy nőtt ár, amely végül 1299 frankra kúszott fel- írja a párizsi Le Figaro.
Még így is megéri!
Eddig 80 ezren vették meg, és hol van a szezon vége. Ráadásul most ideális a hóhelyzet, tehát az időjárás a sí szerelmeseinek kedvez. A Magic Pass sugallta modellt néhány elegánsabb sípálya is követi, és ők is árulnak több helyre érvényes és hosszú ideig felhasználható síbérleteket. A hatás máris érzékelhető. Egy ingatlanügynök, aki a téli szezonra apartmanokat bérel, amelyeket aztán sízni vágyó turistáknak ad ki, elmondta a Le Temps című svájci lapnak: tavaly mindössze két apartmannal csinálta végig a szezont. De idén tízet bérelt és teljes a kihasználtság, hála a Magic Pass bérletnek.
A svájci sípályákat idén az is vonzóbbá teszi, hogy az utóbbi időben gyengült a svájci frank, jelenleg 1 euró = 1,20 svájci frank. Ez az árfolyamváltozás Svájcba vonzza az eurót használó, de hegyekkel nem rendelkező országok síelőit. De még a németeket, a franciákat, az olaszokat, sőt az osztrákokat is, ahol a munkaerőhiány miatt nagyon megdrágultak a szállodák és az éttermek. Persze Svájc, az Svájc. Ahogy egy idegenforgalmi szakíró fogalmazott: „Tell Vilmos országából soha nem lesz easyJet low cost paradicsom”. Ide mindig a relatíve leggazdagabbak jönnek, akiket persze azért vonzanak a kedvező árajánlatok. De a lényeg a sípálya tökéletessége, a szálloda, a vendéglők és a szolgáltatások megszokottan magas svájci színvonala.
Ami a közeljövőt illeti: Pekingben lesz 2022-ben a téli olimpia és Kínában felszálló ágban vannak a téli sportok. Svájci és kínai idegenforgalmi ügynökségek már aláírtak egy keretmegállapodást, amelynek alapján a következő négy évben gazadag és már síelni is tudó kínai turisták látogatnak majd Svájcba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.