Gazdaság hvg.hu 2018. január. 03. 12:55

Januárban megmutathatják, hogyan kötik össze a 2-es metrót a gödöllői HÉV-vel

Lehet, tényleg valóság lesz végre a HÉV és a metró összekötése az Örs vezér terén, amit évek óta terveznek már. A Déli pályaudvartól átszállás nélkül lehetne utazni Gödöllőig, valamint leágazást építhetnek a XVII. kerületbe.

Világgazdaság a Rákosmenti Hírek című helyi lapra hivatkozva már megírta a héten, hogy elkészültek a tervek a 2-es metró rákoskeresztúri szárnyvonalához. Utóbbit a 2-es metró és a gödöllői HÉV összekötése után valósítanák meg.

A Fonódó blog szerdán azt írta saját információira hivatkozva, hogy a főváros valószínűleg még januárban bemutatja a nagyközönségnek a kelet-nyugati gyorsvasúti rendszer terveit. Ez a blog szerint ez lenne a Budapesten tervezett közlekedési projektek leginnovatívabbja, amely nemcsak az ilyen színvonalú kapcsolatot most nélkülöző külvárosi területeket (XVI., XVII. kerület), de a gyorsan fejlődő pesti elővárosokat is bekapcsolná a gyorsvasúti közlekedésbe.

A tanulmánytervek már elkészültek, most következnek az engedélyeztetési tervek, a tényleges építkezés 2020-tól várható.

A blog emlékeztet: az összekötést évek óta tervezik, többféle elképzelés is volt. Az aktuális verzió tervezésére 2016 közepén írták ki a tendert, amit a Főmterv nyert meg, és tavaly év végén le is adták a tanulmányterveket.

Úgy tudni, ebben a teljes projektet öt ütemre bontották: ezek a két gyorsvasút összekötése az Örs vezér terén, az új szárnyvonal megépítése Rákoskeresztúrra, a HÉV-vonal átépítése Cinkotától Gödöllőig, a csömöri ág átépítése, valamint új vonal kialakítása a Hungaroringre.

Az első ütem természetesen feltétele a többinek, de azok egymás közötti sorrendje már döntés kérdése. Az is lehet, hogy Csömörre megszüntetik a kevés utast szállító HÉV-ágat – állítólag ez is felmerült a blog szerint.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.