Gazdaság MTI 2017. november. 16. 20:05

Lebontatná a híres Sztálin-felhőkarcolót két lengyel miniszter

A jobboldali lengyel kormány két befolyásos tagja is lerombolná a varsói kultúrpalotát, a lengyel főváros látképét uraló 237 méteres felhőkarcolót, amely 1955-re épült fel Joszif Sztálin szovjet diktátor ajándékaként.

Mateusz Morawiecki miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter kijelentette szerdán, hogy a kommunista uralom maradványaként tekint a gigantikus épületkomplexumra, és azt szeretné, ha az eltűnne Varsó központjából.

Piotr Glinski miniszterelnök-helyettes, kulturális miniszter már előző nap úgy nyilatkozott, hogy pártolná a 42 emeletes felhőkarcoló eltüntetését. 

A befolyásos kormánytagok véleménye egybevág a kormányzó Jog és Igazságosság párt azon törekvésével, hogy a kommunista rendszer minden maradványát felszámolja a közéletből. 

A szocreál felhőkarcoló erősen hasonlít a moszkvai Lomonoszov Egyetem épületére és a sztálini időszak több más, megalomániát tükröző szovjet középületére. Itt tartották a lengyel kommunista párt kongresszusait.

Az épületet olyan kommunista vezetők is látogatták, mint Nyikita Hruscsov, Ho Si Minh és Kim Ir Szen. A kultúrpalota háromezer férőhelyes nagytermében koncerteket is tartottak, fellépett itt Marlene Dietrich, Charles Aznavour és a Rolling Stones is. 

A multifunkcionális épületben jelenleg egyetemi tanszékek, színháztermek, mozik, éttermek, kiállítótermek működnek, van benne uszoda, és itt van számos intézmény székhelye. 

Szakértők szerint a lebontatás hosszú, akadályokkal teli folyamat lenne. Technikailag is nagyon nehéz és ezért költséges is lenne a város központjába szervesen beágyazódó összetett komplexum eltávolítása.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.