Leonardo da Vinci festményét, amelyet eredetileg 100 millió dollárra becsültek, percek alatt gazdára talált New Yorkban a Christie's aukcióján. Az utolsó licit 400 millió dollárról szólt, a plusz 50 milliót az egyéb költségek – jutalékok, adók – jelentik.
A kép tulajdonosa egy orosz oligarcha, Dmitrij Ribolovljev, aki egy svájci műkereskedőtől vásárolta az alkotást még 2013-ban, 108 millió euróért. A férfi sokallta az összeget, azzal gyanúsította a svájci műkereskedőt, hogy túlárazta a képeket; perben is állnak. Több más festményt is vásárolt még összesen 2 milliárd dollár értékben, hogy így menekítse ki a vagyonát Oroszországból.
Da Vinci alkotásai közül csak elvétve kerül egy-egy a műkincspiacra. Az 1500 körül festett, 65x45 centiméteres Salvator Mundi – amely a kor ruházatában ábrázolta Jézus Krisztust – sorsa is rendkívüli. Ma már csak kevesen kételkednek abban, hogy a képet valóban a reneszánsz mester készítette, de korábban csak abban volt egyetértés a szakértők körében, hogy a festmény az ő műhelyében készült.
Főként azért vitatták az eredetiségét, mert a kép 150 évre eltűnt, majd 1900-ban egy szerencsés brit műgyűjtőnél bukkant fel újra. Családja 1958-ban néhány tucat értékes régi könyvért adta el, a festmény ugyanis megrongálódott az évszázadok folyamán, és senki sem volt egészen biztos abban, ki is alkotta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.