Tömeges elbocsátást jelentett be kedden a BAE Systems, a legnagyobb brit hadiipari konglomerátum, elsősorban a Typhoon harci repülőgépek megrendelését övező bizonytalanságok miatt.
A cég összesen 1910 alkalmazottat küld el nagy-britanniai gyártási és szolgáltatási központjaiból. A legtöbben, 1400-an a BAE repülőgépipari üzletágától és az ehhez kapcsolódó szolgáltatási részlegektől távoznak a következő három évben, de megszűnik 375 állás a haditengerészeti ágazatnál is.
A cég világszerte 83 ezer, Nagy-Britanniában 34 600 alkalmazottat foglalkoztat. A kedden bejelentett leépítés a brit üzemeket érinti.
A BAE Systems közölte, hogy Katar nemrégiben szándéknyilatkozatot írt alá 24 Typhoon megrendeléséről, és ha ebből tényleges vásárlási szerződés lesz, az még a következő évtized jelentős részében is biztosítja a géptípus gyártását és a gyártáshoz kötődő munkahelyeket.
A cég szerint azonban a jövőbeni megrendelések időzítése mindig bizonytalan, ezért a BAE a gyártás folyamatosságának fenntartása végett lassítja a Typhoon gépek összeszerelési ütemét.
A BAE még harminc évvel ezelőtt nyerte el a brit hadiipar eddigi messze legnagyobb egyedi megrendelését, egy 20 milliárd fontos, azaz hétezer milliárd forintos, egyebek mellett Tornado, Hawk és újabban Eurofighter Typhoon harci repülőgépekre szóló összetett szaúd-arábiai szállítási és szolgáltatási szerződést. A cég az utóbbi három évtizedben számos kapcsolódó megrendelést is kapott, a szerződésláncolat összértéke mára jóval meghaladja a 40 milliárd fontot.
A Typhoonok szaúdi megrendeléséről azonban egyelőre csak tárgyalások folynak, a brit kormány pedig nemrégiben bejelentette, hogy a brit királyi légierő (RAF) kötelékében repülő Tornado harci gépeket 2019-ben kivonja a hadrendből. Ezzel megszűnik a brit Tornado-flotta fenntartási tevékenysége is, amelyet szintén a BAE látott el.
A BAE Systems szaúdi fegyverüzleteit ráadásul folyamatos jogi támadások is érik. A legutóbbi keresetet a fegyverkereskedelem ellen küzdő legnagyobb brit kampánycsoport, a Campaign Against the Arms Trade nyújtotta be, azon a címen, hogy a Nagy-Britannia alapvető emberi jogokat sértő módon exportál fejlett hadfelszerelést Szaúd-Arábiának.
A londoni felsőbíróság a nyáron nem jogerősen elvetette a keresetet, de a kampánycsoport fellebbezést terjesztett be, azzal az indokkal, hogy ha a felsőbírósági határozat érvényben marad, London szabadkezet kap "a Szaúd-Arábiához hasonló brutális, az emberi és a nemzetközi emberiességi jogokat sárba tipró diktatúrák" felfegyverzéséhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.