Kreatív megoldásokat talált a hipermarketeket üzemeltető francia cég az Orbán-kormány ötleteire: konferenciaközpontot, fitnesztermet, lakásokat épít az Auchan ingatlanfejlesztő cége. Mindez a plázastop és a veszteséges gazdálkodás tilalmának legyűrésében is segíthet.
Remek piaci rést talált Budapesten és vidéken is a jókora telkeit már régóta birtokló Auchan: ha már a plázastop és a veszteséges gazdálkodás tilalma is sújtja, legalább kihasználja az ingatlanjait, és azt épít rajtuk, amit jó pénzért értékesíteni is tud.
A francia vállalat ingatlanfejlesztő cége, az Immochan Magyarország Kft. éppen most kapta meg a környezetvédelmi működési engedélyt, hogy a budapesti Szentendrei úti áruháza mellett konferenciaközpontot, fitnesztermet és uszodát is építsen a már megszokott benzinkúton és autómosón túl. A több mint 5 ezer négyzetméteren elterülő fejlesztésnek áldozatul esik ugyan 169 parkoló, de még így is csaknem 900 marad.
A funkciók kiválasztása pedig egészen zseniális: a Graphisoftpark épülő irodaházai és egy szálloda közé beékelődve ideális egy konferenciaközpont és egy munkában megfáradt menedzsereknek szánt sportközpont.
Úgy tűnik, nem egyedülálló kezdeményezésről van szó ennél a budapesti áruháznál. Az Auchan bővíteni szeretné solymári hipermarketjének a területét is a Pilis festői környezetében. Kecskeméten pedig már árulják is azokat a lakásokat, amelyeket szintén saját ingatlanán kezdett építeni a Boróka Park nevű projektcége.
A Mercedes-gyár miatt pezsgő megyeszékhely krónikus lakáshiánnyal küszködik, úgyhogy vélhetően nem lesz gond, hogy 50 millió forint fölötti áron értékesítsék a 120 négyzetméteres otthonokat.
Solymáron viszont már annál nagyobb probléma az ürgepopuláció, mert velük szemben egyelőre vesztésre áll az Auchan. Első körben elutasították a cég bővítési szándékát, mert a gps-szel rendszeresen végzett felmérések szerint a Pilis lankáit a rágcsálók is kedvelik, 150-300 egyedet regisztráltak, ráadásul zöld gyíkkal is találkoztak, és miután ezek védett fajok, ezért a hatóság nem tolerálta, hogy a forgalmas 10-es út mellett további új üzletek, gyorséttermek, autómosó és parkolók épüljenek.
Logikusnak tűnnek ezek a döntések, hiszen a 2012-ben bevezetett, majd az uniós intelmekre némileg módosított plázastop megálljt parancsolt a kereskedelmi terület korlátlan bővítésének.
A telkek hasznosítása még abban is segített az Auchannak, hogy ne legyen veszteséges, hiszen jövőre már a kereskedés jogát is elvehetnék tőle, ha az elmúlt két évben nem termelt volna profitot. Az 50 milliárd forint feletti árbevételű áruházaktól ugyanis megvonható az engedély, ha két egymás utáni évben veszteségesen működnek, miután a kormány feltételezése szerint a multik inkább lemondanak a profitról, csak nyomott árakon csábíthassák be a vevőket a magyar konkurencia elől.
Az Auchan a napokban publikálta a jelentését a tavalyi évről, és láss csodát, míg 3 éve még veszteséges volt, az elmúlt két évben már – a majdnem 300 milliárd forintos forgalmához képest szerény – 3,5 milliárd forint nyereséget ért el.
Igaz, ebben az összegben benne lehet az az 5,1 milliárd forint, amelyet éppen az Immochantól kapott egy telek értékesítéséért. Az ingatlanok hasznosítása esetenként arra is jó, hogy kevesebb aszfalton terjeszkedjenek az áruházak parkolói. A kormány szándékai szerint ugyanis az állam díjat vetne ki a parkolókra. He tehát parkolók szűnnek meg, azzal az Auchan csak jól járhat.
Résen kell lenniük a kereskedőknek, mert a Miniszterelnökséget vezető miniszter már be is harangozta a következő törvénycsomagot. Lázár János a Tesco-dolgozók tervezett sztrájkjával kapcsolatban beszélt erről.
„A kormány továbbra is elkötelezett a 2010-ben megfogalmazott kereskedelempolitikai akcióterv végrehajtása mellett. Eltökélt szándékunk egy olyan, egészségesebb szerkezetű intézkedéscsomagot javasolni az Országgyűlésnek, amely a munkavállalók védelmére és a fogyasztók érdekeire fókuszáló hazai kereskedelmi szektor létrehozása felé hat.”
Ebbe pedig az a terv is beleférhet, hogy az árbevétel alapján előírják, mennyi dolgozót kell alkalmazniuk az áruházaknak. Az Auchan ebben a kérdésben rosszul állhat, mert tavaly még csökkent is a dolgozóinak száma, 6294-ről 6140-re. Igaz, ők viszont együttesen 1,6 milliárd forinttal több bért vihettek haza, mint a kisebb létszámú gárda 2015-ben.
Ezekről azonban kevésbé szeret beszélni a francia vállalat. Inkább azt hangsúlyozza, hogy 2018-ban – miként az egy választási évben dukál – 17 milliárd forint értékű beruházást tervez Magyarországon, és a következő években 30 szupermarketet nyit. Más kérdés, hogy ezeket inkább belvárosi terepre szánja, amelyre más szabályok vonatkoznak, mint a plázastoppal elsősorban sújtott városkörnyéki ingatlanokra.
Az Auchan és az Immochan másképpen látja a helyzetet |
Az Auchan Magyarország Kft. és az Immochan Magyarország Kft. a cikk megjelenése után az alábbi állásfoglalást juttatta el szerkesztőségünkhöz: „Az Auchan Magyarország Kft. és az Immochan Magyarország Kft. több ponton vitatja a cikkben megjelent állításokat és összefüggéseket, ám kizárólag a leglényegesebbekre szeretne kitérni. Az Auchan Magyarország Kft. fő tevékenysége az élelmiszer és nem-élelmiszer kiskereskedelem. A cikkben említett, cégjogilag önálló másik vállalat az Immochan Magyarország Kft., amelynek tevékenysége az ingatlangazdálkodás, működésével semmilyen formában nincs hatással az Auchan hazai eredményeire. A két külön társaság gazdálkodását összekeverni nem lehet, így az írás azon kitétele, amely szerint az Immochan ingatlangazdálkodási tevékenysége segíti az Auchan nyereségességét, nem helytálló. Az Auchan Magyarország Kft. a cikkben leírtakkal ellentétben nem tulajdonol jelentős területeket, vagy hasznosítja azokat a szerző által megfogalmazott célokra. Végül egy, az Auchan pénzügyi eredményeire vonatkozó pontosítás: a korábban könyv szerinti értéken eladott telkekhez kapcsolódó, 5,1 milliárd forintos összeg, amely az Auchan Magyarország Kft. beszámolójában bevételként és kiadásként is megjelent az adott évben, nem befolyásolta a vállalat nyereségességét.”
|
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.