Gazdaság hvg.hu 2017. július. 27. 12:41

Titok maradhat, ki vásárolja be magát a Gránit Bankba

Tízmilliárd forint körüli összeget fizethet a vevő a Gránit Bank állami részesedéséért, ami két és félszeres hasznot hoz az államnak. A politika közelében ismert nevek is felbukkanhatnak a leendő tulajdonosok között.

Kisegítette és megerősítette az állam a Gránit Bankot, most pedig eladja a benne lévő részesedését, feltehetően barátoknak – írta meg a HVG.

Lekerült a napirendről a Gránit Bank tőzsdei bevezetéssel összekötött privatizációja, holott másfél éve ez még az üzleti stratégia lényegi eleme volt. Ehelyett az állam még az ősszel, kétfordulós nyilvános pályázaton eladja 36,5 százalékos részvénycsomagját – jelentette be Varga Mihály. Nem biztos, hogy megtudjuk, ki lesz az új tulajdonos: ugyan a pénzmosás elleni szabályok szigorítása a tényleges tulajdonosok felfedésének irányába mutat, semmi sem tiltja, hogy a Gránitnál újra bevessék az MKB esetében alkalmazott cselt, hogy a részvényeket zárt körű befektetési alap szerzi meg, amely senkinek sem köteles kiadni, kik tették bele a pénzt.

Bárki nyerje is el az állami csomagot, tízmilliárd forint körüli összeget kell kifizetnie érte, ami két és félszeres hasznot hozhat az államnak. Mészáros Lőrinc valószínűleg nem akar újabb bankba beszállni, s a HVG értesülései szerint a kormánnyal együttműködő, saját digitális fejlesztésbe fogó takarékszövetkezeti integrációs csapatot sem érdekli a lehetőség. Tiborcz István bizalmasai viszont felbukkanhatnak. A HVG egyik informátora szerint azonban a bankot megalapító Demján Sándor örökébe lépő cégvezető, Hegedüs Éva eddig ügyesen lavírozott, a kormányhoz közeli üzleti köröknek adott kölcsönök a hitelállomány 10 százaléka alatt maradtak.

További részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.

HVG
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.