A G20-csúcs után végleg világossá vált, hogy ha az USA ki is száll a globális együttműködésből, a többiek együtt járják a saját útjukat.
Vezetőből kerékkötő lett az USA a globális együttműködésben, ezért a G20 hamburgi csúcstalálkozóján a többiek úgy döntöttek, a saját útjukat járják – így összegzi a HVG e heti számának elemzése a világpolitika G20-csúcs utáni helyzetét.
A közvélemény leginkább Donald Trump és Vlagyimir Putyin találkozóját várta, a washingtoni elit pedig attól tartott, hogy az alapos felkészítést unalmasnak tartó amerikai elnököt zsebrevágja a KGB-tisztként edződött Putyin. Az aggódók félelme beigazolódott. A találkozó kommunikálásában Trump óriási hibát követett el: utána nem tartott sajtótájékoztatót, míg Putyin lendületesen, és persze a saját olvasatát ismertetve válaszolt az újságírók kérdéseire – már amelyekre akart. Beelőzte kollégáját, Rex Tillersont Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is, így Trump beosztottjai csak futottak az események után.
A G20-csúcsok résztvevőinek soha nincs könnyű dolguk az eredményeket felmutatni hivatott záróközlemény megfogalmazásával, ám ezúttal különösen nehéz volt a feladat. Trump semmiben sem enged, ezért a többieknek kellett dönteniük, hogy a különállásukat hangsúlyozzák, vagy mutatnak némi kompromisszumot. A két legfontosabb területen eltérően választottak. A záróközlemény kereskedelemmel, illetve globalizációval foglalkozó részében mutatkozott lehetőség az engedményre, pedig az előjelek viharosak voltak. A kompromisszumnak már a látszata sem maradt viszont a Merkel szívügyének tekinthető globális felmelegedés ügyében, ahol sem a szóbeli értékelést tartó kancellár, sem a záróközlemény szövege nem titkolta, hogy 19 résztvevő áll szemben Trumppal, aki visszavonta az amerikai aláírást a párizsi klímamegállapodásból.
Az USA partnerei, azon belül is különösen az EU, elfogadták, hogy Trump egyes álláspontjai mozdíthatatlanok. Ennek pedig az a következménye, hogy a befelé forduló USA-t látva járják a maguk útját. Amiben az EU-t segítheti, ha a Hamburgban is feltűnően agilis Emmanuel Macron francia elnök és a szeptemberi választásra készülő Merkel újra mozgásba hozza az unió francia–német lokomotívját.
További részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.