Gazdaság hvg.hu 2017. július. 06. 10:27

Fricska Amerikának: Kína bevásárol európai repülőgépekből, szerény 22 milliárd dollárért

Erről nyilatkozott Tom Enders, az Airbus főnöke, aki nem is titkolta az elégedettségét. Minden oka megvan rá, hiszen Kína potenciálisan a világ legnagyobb piaca, és az utóbbi időben az Airbus itt lemaradt az amerikai vetélytárs, a Boeing mögött.

Csakhogy jött Trump az amerikai érdekek védelmével. Az elnök személyesen figyelmeztette Hszi Csin-ping államfőt: a kínaiak acélexportja ellen fel fog lépni. Kereskedelmi minisztere Kína miniszterelnök-helyettesével tárgyalt ugyanerről. Pekingnek is megvannak a maga adui ebben a játszmában, erre utalt Hszi Csin-ping elnök gesztusa Berlinben. Tom Enders ugyanis a kancellári hivatalból érkezett egyenesen a német-kínai csúcsról. Mindkét állam szerepel Trump célkeresztjében. Mindkettőnek azt róják fel: túl sokat exportálnak az USA piacára és túlságosan keveset vásárolnak ott. Ezért nagy az amerikai kereskedelmi deficit Kínával és Németországgal szemben.

Elvagyunk nélkületek is – üzeni Amerikának Kína és az EU legerősebb állama, Németország a G20-csúcs előtt. A 140 Airbus gép eladása Kínának önmagában is remek hír az Airbusnak, de keretegyezményt is kötöttek az együttműködésről a repülőgépgyártásban és az űrtechnikában. Vagyis a kínaiak vehetnek óriásgépeket (úgynevezett superjumbókat) is az Airbustól. Itt Európa előnyben van az USA-val szemben, mert a Boeing nemzetbiztonsági okból nemigen hajlik az olyan együttműködésre, mely a modern technológia átadását is jelenti. Márpedig a kínaiak ehhez ragaszkodnak és az Airbus, mint európai cég kevésbé tart attól, hogy technológiáját lekoppintja a kínaiak hadiipara.

Hszi Csin-ping elnök Moszkvából érkezett Berlinbe, hogy megmutassa Trumpnak: van alternatívája Amerikának! Trump viszont Varsón keresztül tart a G20-csúcs felé Hamburgba. A három tenger államainak csúcstalálkozóján kitüntetett figyelemre számíthat, hiszen mind a házigazda Lengyelország mind pedig a résztvevők jelentős része: Románia és a balti államok benne látják a garanciát az orosz fenyegetéssel szemben. A Bloomberg hírügynökség megjegyzi: rövid ideig tart ez a meleg fogadtatás Európában: az EU nagyobb államai egyáltalán nincsenek elragadtatva az amerikai elnöktől. Ettől függetlenül mindenki érdeklődve várja a személyes találkozást Donald Trumppal.

Putyin orosz elnök pénteken első ízben tárgyal személyesen az USA elnökével. Akiről még mindig nem lehet tudni biztosan: mint az első számú világhatalom feje mit is akar tenni a diplomáciában? Konfrontációra törekszik vagy megegyezésre? Pénteken és szombaton kiderülhet Hamburgban a G20-csúcson.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.