Gazdaság hvg.hu 2017. július. 04. 11:30

MN: Három bankot képviselnek Trócsányi partnerei a devizahiteles perekben

Korábban a négyes metró alagútépítő kivitelezőjét is képviselte az iroda.

Már a 2014-ben elfogadott devizahiteles "adósmentő" törvénycsomag előtt is bankok képviseletében lépett fel a Trócsányi László igazságügy-miniszter nevét is viselő ügyvédi iroda állítja a Magyar Nemzet. A lap szerint a Nagy és Trócsányi ügyvédi iroda nemcsak az osztrák Erste Bank, hanem az olasz Unicredit Bank és a legnagyobb hazai pénzintézet, az OTP Bank képviseletét is ellátja devizahiteles-perekben, utóbbit egy ügyben már 2011 óta.

Trócsányi László igazságügy-miniszter beiktatása óta többször közölte, hogy már nincs köze az ügyvédi irodájához, mert szünetelteti praxisát. De közleményt adott ki tavaly maga az iroda is arról, miként kötődnek ők Trócsányi Lászlóhoz. 2016 áprilisában azt írták: rendszeresen Trócsányi László irodájaként emlegetik őket, holott az igazságügyi miniszter tulajdoni része mindössze 12,6 százalék (zárójelben megjegyezték, hogy ezt még Trócsányi maga sem írta pontosan vagyonnyilatkozatában, amelyben 16 százalékot említ). Ráadásul – írták – a miniszter 2007 márciusa óta az ügyvédi törvény szerint szünetelő tag. Azaz tagi jogokat nem gyakorol, az iroda döntéshozatalában nem vesz részt, azóta osztalékot nem kapott és az eredménytartalék terhére emelt tőkéből sem kapott semmilyen részt. Hangsúlyozták, hogy 2015-ben az iroda összbevétele negyedével csökkent a 2014-es évhez képest, amikor Trócsányi kormánytag lett. Ennek magyarázata is benne van a közleményben, nevezetesen, hogy az iroda 2015-ben nem vállalt bevétellel járó állami megbízást (egy pro bono ügye volt), pedig 1991 óta nem volt olyan év, hogy ne lett volna ilyen megbízása.

A Magyar Nemzet felidézi, hogy több kártérítési perben is a tárcavezető nevét viselő ügyvédi iroda képviselte a négyes metró alagútépítő kivitelezőjét is a fővárosi BKV Zrt.-vel szemben. A francia–német–osztrák és magyar cégek alkotta Bamco konzorcium jogi képviseletét legalább öt választott bírósági eljárásban látták el, az ügyek többségében pedig 2014 második felében, illetve 2015-ben nyújtotta be kereseteit állami kártérítésért az alagútépítő konzorcium.

zöldhasú
Hirdetés