Pedig Putyin elnök országában éppen ma lépett hatályba a legalacsonyabb fizetés emeléséről szóló rendelet. Így a minimálbér 7800 rubel, ami nagyjából 35 600 forintnak felel meg. A januártól érvényes magyar minimálbér ehhez képest csillagászati összeg: 127 500 forint.
A mostani emelés 300 rubelt tett ki, a döntés ötmillió munkavállalót érint Oroszországban. A költségvetést pedig jó ötmilliárd rubellel terheli meg a rendelkezés. A TASSZ hírügynökség emlékeztet arra, hogy a minimálbérről ( Oroszországban számos szociális támogatás összegét igazítják a minimálbérhez, például a táppénzt vagy a gyermekgondozási segélyt) szóló eredeti rendelet még az ezredfordulón született, akkor egy főállásban dolgozó ember nem kaphatott kevesebbet havi 132 rubelnél.
Az ezres határt 2006-ban, az ötezrest 2013-ban lépte át a minimálbér összege. Vagyis infláció ide vagy oda, nominálisan jelentősnek mondható emelés következett be az elmúlt tizenhét évben. Csakhogy. A 7500 rubel nem éri el a kormány által kiszámított létminimumot. Ennek összege a teljes lakosság körében egy főre vetítve ugyanis 9900 rubel, dolgozóknál 10.700, nyugdíjasoknál 8.200, gyermekeknél pedig 9.800. A cél az, hogy a minimálbér jövőre érje el a létminimum 90, 2019-ben pedig a 100 százalékát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.