Gazdaság hvg.hu 2017. május. 30. 11:46

Nem jelentette a Mol a belső áfacsalásokat a NAV-nál?

Házon belül rendezte a Mol a kútjainál elkövetett áfacsalások ügyét: jelképes kötbért fizettettek a töltőállomás üzemeltetőjével. Egy belső körlevél arra figyelmeztette a 25 százalékos állami tulajdonban lévő olajvállalat dolgozóit: ha jön a "hatósági észlelés", súlyosabb, milliós büntetések is jöhetnek.

Egyetlen hét alatt 170 számlacsalást jegyzőkönyveztek benzinkútjaiknál a Mol ellenőrei – ilyen szinten mentek a számlacsalások a nemzeti olajvállalatnál a 24.hu birtokába került dokumentumok szerint. A lap úgy tudja, hogy a cég házon belül "bírságolta" a fiktív áfás számlákkal kereskedő alkalmazottakat,

a visszaéléseket azonban hivatalosan nem jelentette a NAV-nál.

És ez így ment éveken át. A történet legszürreálisabb eleme, hogy a beszedett büntetésekből az év legjobb benzinkútjának járó díjalapot töltötték fel a lap értesülése szerint. A lefülelt csalásokért számlánként tízezer forint "kötbért" szedtek.

A Mol Működéstámogatás részlegének vezetője körlevelet írt az összes hazai töltőállomásnak, amelyben feltételes módban azt helyezte kilátásba, hogy "hatósági észlelés esetén" ennél súlyosabb, milliós büntetések jöhetnek.

Az országban megtalálható mintegy ötszáz Mol-kút többségét alvállalkozó cégek, Mol-partnerek üzemeltetik, az alvállalkozók azonban a Mol nevében számláznak. A hamis áfás számlák kiállítása jó jövedelemi forrás a kutak alkalmazottjainak: a módszer alapja, hogy sok autós nem várja meg a nyugtát tankolás után, ilyenkor a pénztáros megteheti, hogy még a tranzakció lezárása előtt céges áfás számlát állít ki a magáncélú tankolásról. A számlát egy olyan vállalkozás nevére írja, amelynek az adóelszámoláshoz szüksége van költségekre, és ezért – előre megbeszélt módon – ellenszolgáltatásra is hajlandó. A folyamat eredménye, hogy az államkasszába kisebb adóbevétel folyik be, így költségvetési csalás valósul meg, amelyben a benzinkút alkalmazottja bűnsegéd lehet.

A Mol belső biztonsági részlege zárt kamerarendszerrel buktatta le a csalásban közreműködő benzinkutasokat. Nevük mellőzését kérő Mol-partnerek azt mondták, a vállalat nem lépett azonnal közbe, hanem megvárta, míg összegyűlnek a bizonyítékok, és csak ez után vonult ki a helyszínre. A biztonsági embereknek megmutatták a felvételeket, összevetették a kasszaadatokkal, és az alkalmazottakkal tudatták, pontosan mekkora összegről állítottak ki hamis áfás számlát.

Az egyik kútnál közül félmillió forintra jött ki a számlák összértéke, de a Molnál az elkövetési érték nem befolyásolta a büntetés mértékét, az egységesen 10 ezer forint maradt. A Mol-partnerekre vonatkozó általános szerződési feltételek rögzítik, hogy ekkora kötbérrel büntetik a számlázási szabálytalanságokat. A büntetést a Mol-partnereknek kellett kifizetniük, azt már rájuk bízták, hogy felelősségre vonják-e a csalásban közreműködő pénztárost.

Mol: A törvényeknek megfelelően jártunk el

A Mol nem válaszolt arra a kérdésre, hogy mekkora összeg folyt be a kötbérekből, de a 24.hu forrásai szerint biztos, hogy annak egy részét – minimum tízmillió forintot évente – Az év töltőállomása versenyen kiosztott díjakra fordították.

Az olajvállalat annyit közölt, hogy valóban előfordultak belső szabálytalanságok, de ezeket a törvényeknek megfelelően rendezték. A cég közölte: a kötbér mértékét igenis befolyásolta, hogy mennyire súlyos szabálytalanság történt, de a lap birtokába jutott dokumentumok ennek az ellenkezőjére utalnak.

"Ahogy bármely, több száz kiskereskedelmi egységből álló hálózatban, így itt is időnként előfordulhatnak visszaélések. Az ilyen esetekben a Mol belső vizsgálata mellett a Mol a hazai jogszabályoknak és előírásoknak megfelelően értesíti az illetékes hatóságokat" – fogalmazott a cég.

A NAV sem erőlteti?

Korábbi alvállalkozók szerint szakmai körökben nyílt titoknak számít a benzinkúti csalások módszere, de az ilyen esetek lefülelését a NAV sem forszírozza annyira, nagyon ritkán fordul elő például próbavásárlásos ellenőrzés benzinkutaknál, ehelyett a jövedéki adóval terhelt üzemanyagok készletellenőrzésével foglalkoznak a revizorok.

A NAV erre az állításra úgy reagált, hogy jövedéki ellenőrzéseket végez a töltőállomásokon, 2016-ban például 2579 esetben. Hogy a Molnál milyen eredményt hoztak ezek a vizsgálatok, adótitok.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.