Hiába tartják a veronai buszbaleset áldozatainak hozzátartozói alacsonynak a kártérítést, a biztosítók szerint a lehető legmagasabb összeget ajánlják.
Nem igaz, hogy méltatlanul alacsony kártérítést ajánlottak volna a veronai buszbaleset után – állítja a Magyar Biztosítók Szövetsége. A Mabisz szerint a Magyarországon ilyenkor szokásos, a bírói gyakorlatban megítélt legmagasabb összegeket fizette és fizeti ki a januári veronai buszbaleset károsultjainak a Groupama Biztosító.
Az érintett családok közül egyik sem fogadta el a Groupama biztosító által felajánlott összeget – állította egy szülő. A biztosító ajánlata alapján szülőként hatmillió, testvérként hárommillió, nagyszülőként pedig egymillió forint illette volna a gyászoló hozzátartozókat.
Szendrei Mónika azt is hozzátette ehhez: hiányosan tájékoztatják őket a fejleményekről, a külügy nem tart kapcsolatot a tragédia érintettjeivel, nem árulják el, miért nem zárult le a nyomozás az ügyben.
A Mabisz most azt közölte: a kártérítési folyamat a biztosító oldaláról nem zárult le, a tartós gyógykezelésre szoruló sérülteknek szükség esetén életük végéig fedezni kell a gyógykezeléssel kapcsolatos kiadásokat. Az ügyintézés többszereplős, összetett, és időben elhúzódó folyamat, ennek lépései szigorúan szabályozottak – írták.
A Mabisz áttekintette a kárrendezés eddigi menetét, és úgy látja, hogy a Groupama Biztosító elkötelezett abban, hogy a tragédia sérültjei, áldozatai és a hozzátartozók számára maximális segítséget nyújtson, ezért javasolja, hogy mindenki, aki az ügyben érintett, forduljon továbbra is bizalommal a biztosítótársasághoz.
A kártérítési, kárenyhítési összeg több tételből áll. A dologi és a személyi károk egy része – mint például a megsemmisült poggyászok költsége –, viszonylag gyorsan és pontosan számszerűsíthető. Van azonban a sérelemdíj, amelynek egzakt összegét egy ilyen tragédia esetében nagyon nehéz megállapítani. Az új polgári törvénykönyv is csak annyit mond ki, hogy személyenként kell kezelni a káresetet, minden közeli hozzátartozónak kártérítést nyújtva – tették hozzá.
A Groupama annyit közölt: kifizették a baleset károsultjai és hozzátartozóik számára a kártérítéseket azokban az esetekben, ahol meghatározható volt a kárösszegek nagysága, és beérkeztek a kiutaláshoz szükséges dokumentumok is. A kormányt ez nem győzte meg: az Emberi Erőforrások Minisztériuma felkérte a Magyar Nemzeti Bankot, mint a magyarországi biztosítók felügyeletét ellátó szervet, hogy vizsgálja meg a biztosító társaságok eljárási gyakorlatát a kártérítési igények teljesítésére vonatkozóan.
* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is
A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.